Neimenovani izvori ovog zagrebačkog dnevnika, naime, tvrde da Orešković ne samo da je doveden u neprijatnu situaciju, već moglo dovesti o ustavne krize. S druge strane iz najuticajnije vladajuće HDZ poručuju da je smjena Lozančića gotova stvar.
Hoće li smjena Lozančića prerasti u novu veliku aferu, pita list i podsjeća da je Orešković u petak popodne rekao da će status direktora SOA-e biti tema njegovog susreta sa predsjednicom Hrvatske naredne sedmice, te da je gotovo istovremeno s Pantovčaka stiglo saopštenje da je predsjednica Kitarović odlučila – šef tajne službe je smijenjen.
“Premijer ne samo da je neprijatno iznenađen, nego ga je postupak predsjednice i naljutio”, piše Јutarnji pozivajući se na neimenovani izvor koji je, kako kažu, upućen u aktuelna zbivanja.
Isti izvor dodaje da je Orešković zbog toga i najavio da će odluku o tome hoće li potpisati smjenu ili ne donijeti tek naredne sedmice. Dodaje i da je dobra politička praksa da se takve odluke, gdje je potreban i njegov potpis, donose i objavljuju zajednički.
“Ovako je premijer Orešković doveden u situaciju da, ako odbije da potpiše, otvara sukob s predsjednicom s jedne strane, dok s druge može doći do ustavne krize”, navodi list citirajući drugi neimenovani izvor.
Ako Orešković, pak, potpiše odluku predsjednice, to će, ističe se, biti još jedan adut onima koji tvrde da je on samo figura u novoj hrvatskoj vladi.
“Stoga bi možda bilo bolje da je prethodno održana sjednica Savjeta za nacionalnu sigurnost, tamo se dogovore i objave zajedničku odluku”, kaže sagovornik Јutarnjeg.
List tvrdi i da neki članovi najuticajnije vladajuće HDZ smatraju da se u petak dogodila vrlo “nespretna situacija” kad je riječ o izjavi premijera i odluci predsjednice. Uz to, podsjeća se, brzoj smjeni na čelu SOA-e usprotivio se Most, manja članica vladajuće koalicije.
Čelnik nezavisne liste Most Božo Petrov, naime, u jučerašnjem intervjuu Hrvatskom radiju je rekao da misli “da se razrješenje direktora SOA može dogoditi jedino ako postoje dva potpisa – predsjednice i premijera.
Petrov smatra da Lozančić još nije razriješen, te da je sa njim razgovarao kako bi sagledao ukupnu situaciju i da u ovom trenutku ne može reći da je primijetio bilo koje stvari koje bi njega uputile nna zaključak da postoje razlozi za smjenu direktora SOA.
“O svemu tome bi trebalo da odluči premijer za koga vjerujem da ima više informacija i zato smatram da će on donijeti najkvalitetniju odluku naredne sedmice”, rekao je Petrov.
Lozančiću se, inače, zamjera da hrvatsku predsjednicu nije obavijestio da kontaktira sa prisluškivanom osobom, ali je o tome upoznao tadašnjeg premijera Zorana Milanovića.
Pojedini hrvatski mediji su u petak objavili da je Grabar-Kitarović prije donošenja odluke o razrješenju Lozančića njemu lično rekla da nema njeno povjerenje.