Nakon što je Savjet bezbjednosti UN raspravljao o situaciji u BiH, oglasio se i Kristijan Šmit, čiji se glas u Njujorku nije mogao čuti. Zato jeste dan kasnije u medijima u Sarajevu. Govoreći za BHRT, nevješto je pokušao da opravda to što ga nije bilo na sjednici Savjeta bezbjednosti, u kojem legitimitet nikad nije ni dobio.
Imao sam obaveza u Sarajevu zbog kojih nisam mogao otići u NJujork – ovako Kristijan Šmit pravda nepojavljivanje pred Savjetom bezbjednosti UN, na kojem se raspravljalo o BiH.
Dobar izgovor za činjenicu da nema tamo šta ni tražiti, s obzirom na to da i nema rezoluciju Savjeta bezbjednosti. A time nema šta tražiti ni u BiH, kaže Radovan Kovačević , srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH
“Jedina stvar koju Šmit može da uradi, jedina stvar koja za njega postoji kao bilo kakva opcija ili opcija koja je na stolu, jeste da napusti BiH i da BiH pruži minimalnu šansu da BiH pokušava da rješava sama svoje probleme ” ocijenio je Kovačević.
Ako Šmit odluči da ostane u BiH kao stranac, zakoni su isti za sve migrante, pa i za njega, kaže Nenad Nešić od koga Šmit traži da, kao ministar, brine i o njegovoj bezbjednosti.
” Posao ministra bezbjednosti jeste da radi u skladu sa zakonima zemlje, a ne voljom bilo kojeg migranta, pa makar se taj migrant zvao i Kristijan Šmit. Zamislite šta bi se desilo kada bi svaki ilegalni migrant poželio da ovdje bude samokontrolisani vladar” naglasio je Nešić.
Za Jelenu Trivić iz Narodnog fronta, Šmit je čovjek koji radi svoj posao.
“Vi možete da zatvorite oči da njega nema i da on ne postoji. Možete da ga zovete turistom, da kažete da je nelegitiman. Ali nigdje vas ta politika neće dovesti. On je tu i radi svoj posao ” smatra Trivićeva.
Oni koji su čuli ovu izjavu, u vrijeme najvećih pritisaka na Republiku Srpsku, pitaju – zaboravlja li Trivićeva da je taj posao koji Šmit obavlja nelegalan, suprotan Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu, i to na štetu Republike Srpske.