Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika jer nije imenovan u skladu sa odlukom Savjeta bezbjednosti UN-a, rekao je nakon sjednice Savjeta za implementaciju mira da ostaje snažna podrška pitanju “državne imovine”, ali da on neće nametnuti taj zakon.
– Imao sam osjećaj da neki ovdje jedva čekaju da visoki predstavnik nametne rješenje kada je u pitanju ova tema, i moram vas razočarati, mi, ja, ne želimo nametati pravila, već pozivamo parlament BiH da uz našu pomoć radi na donošenju zakona kojim će se regulisati pitanje “državne imovine” – rekao je Šmit nakon dvodnevnog zasjedanja PIK-a u Sarajevu.
On tvrdi da je to važno za investicije u BiH i da je neprihvatljivo da investicije ne mogu biti u punom smislu izvedene zbog toga što, kako je rekao, nema provođenja odluka Ustavnog suda BiH i odgovarajućeg zakonodavstva.
– Bilo nam je drago vidjeti da Predsjedništvo BiH radi i da smo imali inicijativu /hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka/ Komšića i /bošnjačkog člana Predsjedništva Denisa/ Bećirovića da imamo nacrt zakona. Ne znamo da li je taj nacrt stigao u parlament, ali bih pozvao sve u parlamentu, uključujući one koji imaju drugačije mišljenje da ipak sjednu zajedno i razgovaraju o ovoj temi – rekao je on.
Šmit je rekao da je PIK razmatrao i pitanja vezana za transparentnost izbornog procesa sa OEBS-om.
– Kada govorimo o izborima, birači moraju imati apsolutno pravo da vjeruju da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani. Zahvalili smo predsjednici CIK-a i razgovarali o iskustvima tokom izbora, šta su preduzeli kako bi se vratilo povjerenje u izborni sistem – rekao je Šmit.
Јedna od tema bio je i budžet institucija BiH, kao i o situacija u BHRT-u.
RTRS (Foto: arhiva)