Služen parastos za poginule borce opštine Prnjavor

May 26, 2018, 11:46 am

Na Spomen-kosturnici u Banjaluci služen je parastos i položeni vijenci za 626 poginulih boraca sa područja opštine Prnjavor.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović istakao je da je ovo prilika da se sjetimo onih kojih su dali svoje živote za Republiku Srpsku, a njih je iz Prnjavorske brigade bilo zaista mnogo.

“Kroz Prnjavorsku brigadu je prošlo 4.063 učesnika u ratu. Brigada je na svom ratnom putu bila na svim prostorima Republike Srpske, a najveća pogibija se desila 1995. godine na Ozrenu, kada je u dva dana poginulo 135 ljudi”, rekao je Savanović novinarima nakon parastosa.

Savanović je poručio da je stradanje ovih boraca opomena svima nama, a posebno mladim generacijama da bolje nauče našu istoriju, koja je krvava i puna iskušenja.

On je naglasio da je Srpskoj potrebno više jedinstva i više ekonomskog razvoja, te naglasio da nas na ovim prostorima može održati samo Republika Srpska, za koju su i ovi borci dali živote.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović naveo je da se još uvijek traga za 31 nestalim borcem za područja opštine Prnjavor, te da je sve više članova porodica nestalih koji umiru, a da nadležne institucije nisu pronašle njihove najmilije.

“Naša statistika pokazuje da je više umrlih članova porodica nestalih nego identifikovanih nestalih boraca i civila iz Republike Srpske”, istakao je Mitrović.

Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš naglasio je da je opština Prnjavor dala nemjerljiv doprinos u stvaranju Republike Srpske i naše budućnosti.

“Prnjavor je druga opština u Republici Srpskoj po broju pognilih boraca u odnosu na broj stanovnika. U tom kontekstu žrtva koju smo podnijeli je još upečatljivija. Na 1.000 stanovnika opština Prnjavor je imala 18 poginulih boraca”, poručio je Tomaš.

On je dodao da lokalna vlast ima izuzetno dobru saradnju sa opštinskom Organizacijom porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, te je apelovao na njih i na Boračku organizaciju opštine da se ujedine u nastojanju da odrede lokaciju za izgradnju centralnog spomen-obilježja poginulim borcima iz Prnjavora.

“Uvjeravam ih da nije problem za obezbjeđivanje sredstva. NJihovo jedinstvo će dovesti do toga da u ovoj godini ovaj spomenik završimo i da svake naredne godine stradanje boraca naše opštine obilježavamo u Prnjavoru”, rekao je Tomaš.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Prnjavor Boro Peulić rekao je da su prije dva dana pronađeni posmtrni ostaci još dva poginula borca, te ponovio da se traga za još njih 31.

“To su uglavnom borci koji su nestali na ozrenskom ratištu, njih oko 25, dok su ostali pojedinačni slučejevi stradali u Visokoj Krajini i Posavini”, naveo je Peulić.

On je dodao da ova organizacija obilježava 27. maj kao svoj dan, zato što je tog dana 1995. godine poginulo 113 boraca sa područja opštine Prnjavor.

Vijence na spomen-kosturnici u Banjaluci položili su ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović, predstavnici Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, opštine Prnjavor, porodica poginulih boraca iz Prnjavora, te drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *