Služen parastos ubijenim Srbima iz Јežestice

August 8, 2024, 11:48 am

Kod spomenika u bratunačkom selu Јežestica danas je služen parastos i prislužene svijeće za pokoj duša 39 nastradalih mještana u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, među kojima je osam žena, kao i za poginule Srbe iz ovog sela u Drugom svjetskom ratu.

Parastos je služen povodom sjećanja na stradanje ovog sela 8. avgusta 1992. godine kada su muslimanske snage iz Srebrenice upale u Јežesticu i na njivama i u kućama ubile devet mještana, a selo opljačkale i popalile.

Od 1942. do 1945. godine ubijena su 162 pripadnika srpskog naroda, od kojih samo nekoliko vojnika iz ovog sela, a imena svih ubijenih uklesana su na spomeniku sa imenima poginulih u posljednjem ratu u znak sjećanja i zahvalnosti.

Nakon parastosa, koji je služio sveštenik Dejan Đuričić iz Kravice, cvijeće uz spomenik položile su delegacije opštine, Boračke i organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih, Udruženja logoraša regije Birač, Regionalnog odbora Boračke organizacije Birač, Udruženja nestalih Bratunca i Srebrenice i još nekih lokalnih udruženja proisteklih iz rata, kao i stranačke.

Predsjednik Boračke organizacije Bratunca Zoran Gvozdenović rekao je da se na današnji dan prije 32 godine u Јežestici desio stravičan zločin za koji niko nije odgovarao, kao ni za zločine nad Srbima iz ovog sela u Drugom svjetskom ratu.

– Među ubijenima na današnji dan 1992. godine bili su braća Dragan i Anđelko Mlađenović i njihova majka Savka. Zločinci su pred majkom prvo ubili njene sinove, a onda i nju zaklali. Anđelku je odsječena glava i kao trofej odnesena u Srebrenicu, gdje su je muslimanski vojnici vezali za automobil i vozili ulicama pokazujući okupljenoj masi, koja je slavila i igrala uz “četničku glavu”. O tome postoje sačuvani video-snimci – rekao je Gvozdenović.

Ivanka Mlađenović, supruga ubijenog Anđelka koja je ostala sa petomjesečnom kćerkom Ankom nakon ovog zločina, kaže da je ogorčena na međunarodno i pravosuđe BiH, jer niko nije procesuiran za monstruozna ubistva ljudi iz ovog sela i varvarsko odsijecanje glave njenom mužu.

Njihova kćerka Anka profesor je srpskog jezika, ali godinama čeka na zaposlenje.

– To je poseban problem i neshvatljivo je da dijete poginulog borca sa završenim fakultetom godinama ne može da dođe do zaposlenja. To još više potresa rane, kao i činjenica da za zločin nad mojom porodicom niko nije odgovarao – navela je Ivanka.

Uklesana imena ubijenih na spomeniku pokazuju da je istina da su oni dali živote za slobodu, ali za zločin niko nije odgovarao.

– Više ne očekujemo pravdu od pravosuđa BiH, ali vjerujemo da će zločince stići i već stiže Božija pravda – ističe Ivanka.

Ona je dodala da nikada neće zaboraviti svoje najmilije, da se u ovom selu njeguje kultura sjećanja i mlađima prenosi kakva stradanja i žrtve je podnijelo ovo srpsko selo u ratovima u 20. vijeku, koje se nikad nije demografski oporavilo.

RTRS (Foto: RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *