Slučaj Bandić, sabiranje štete

October 20, 2014, 6:15 pm

U jednoj od najvećih antikorupcijskih akcija pretreseni su im stanovi, automobili i službene prostorije.

Nije iznenađenje to što je uhapšen čovek protiv koga je vođeno nebrojeno mnogo istraga, a koje nikad nisu završene optužnicom, ali je iznenađenje to što je hapšenje političara tog ranga stiglo dok obavlja visoku funkciju, ocenjuju hrvatski mediji. Privedeni su i najbliži Bandićevi saradnici i iz gradske uprave i “Zagreb holdinga”.

“Kako se ovo sve događa kako bi prestalo da se priča o važnijem suđenju koje se događa u Nemačkoj. Imam razna saznanja i voleo bih to da podelim s medijima, ali ne smem”, kaže Bandićev advokat Krešimir Krsnik.

Iz kancelarija prvog čoveka Zagreba policija je iznela opsežnu dokumentaciju. U privođenjima i pretresu učestvuje više od 120 pripadnika policije. I u gradu koji je Bandić vodio u pet mandata – sabiraju štetu.

Zamenica gradonačelnika Zagreba Sandra Svaljek poručuje da grad funkcioniše normalno.

Državni čelnici poručuju – sve je u rukama pravosuđa.

“Moram istaći da slučaj Bandića pokazuje da niko nema zaštitu, ne očekujte da kažem da li je kriv”, kaže ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić.

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović kaže da borba protiv korupcije nisu samo akcioni planovi i da to nekad izgleda vrlo dramatično.

Posle hapšenja i presude bivšem premijeru Ivi Sanaderu, pa zatim suđenja bivšem visokom funkcioneru tajne službe Josipu Perkoviću, privođenje najpoznatijeg lica Zagreba građane ne iznenađuje.

“Ako su našli nešto – u redu, a ako nisu, pustiće ga za tri dana”, kaže jedan građanin Zagreba, a drugi da mu je Bandić vrlo simpatičan, ali da je malo poštenih političara.

Prema nezvaničnim saznanjima hrvatskih medija, akcija je počela zbog milion evra vrednog ugovora Grada s firmom za zbrinjavanje otpada, čiji je prvi čovek takođe uhapšen.

Na meti istrage, osim poslova sa otpadom, jesu i zamene gradskog zemljišta, sumnjiva zapošljavanja i trgovanje uticajem, ali i nezakonitosti tokom predsedničkih izbora 2009. godine.

Slučaj Bandić: Ostavka, ili na funkciji do presude?

Uhapšeni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić na toj funkciji po zakonu može ostati do, eventualne, pravosnažne sudske presude, ili dok sam ne da ostavku, tumači stručnjak za javnu upravu Ivan Koprić i podseća da su lokalni čelnici u sličnim slučajevima, pritisnuti pritvorom, podnosili ostavke.

“Do eventualne pravosnažne presude može proći par godina, pa se može dogoditi da Bandiću pre toga istekne mandat, ali se u dosadašnjim sličnim slučajevima događalo se da se na čelnike gradova i županija vrši pritisak, odnosno da ne budu pušteni iz pritvora dok ne podnesu ostavku”, objašnjava Koprić.

Podsetio je, u razgovoru za Hinu, na slučajeve bivšeg varaždinskog gradonačelnika Ivana Čehoka i sisačko-moslovačke županice Marine Lovrić Merzel kojima je, pod optužbom za koruptivna krivična dela, pritvor zbog mogućeg uticaja na svedoke produžavan sve dok nisu podneli ostavke na te dužnosti.

Neposredno izabranom čelniku jedinice lokalne samouprave mandat po sili zakona prestaje u slučaju ostavke, pravosnažnog oduzimanja poslovne sposobnosti, pravosnažnom bezuslovnom kaznom zatvora dužom od mesec dana, prestankom prebivališta u jedinici kojom upravlja, gubitkom hrvatskog državljanstva ili smrću.

Ukoliko je duže vreme sprečen ili odsutan, u obavljanju dužnosti zamenjuje ga zajedno s njim neposredno izabrani zamenik. Prestane li čelniku mandat pre isteka dve godine od stupanja na dužnost raspisuju se prevremeni izbori, a ako mu mandat prestane u drugoj polovini dužnost do narednih redovnih izbora preuzima zamenik.

U konkretnom slučaju, to znači da će poslove zagrebačkog gradonačelnika, dok je Bandić sprečen, obavljati njegova zamenica Sandra Švaljek.

Ukoliko bi Bandić pre jula naredne godine podneo ostavku, bili bi održani novi izbori, ali ako bi ostavku podneo nakon tog roka Švaljek bi ostala na dužnosti gradonačelnice do redovnih lokalnih izbora 2017.

“Ta je odredba u zakon stavljena radi uštede, kako se ne bi neprestano išlo na izbore, ali ona nije sveto pismo i moguće ju je izmeniti”, objašnjava Koprić.

Zagrebački gradonačelnik uhapšen je juče zbog sumnje da je počinio više krivičnih dela korupcije i zloupotrebe službenog položaja, a pored njega su privedeni i suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz, predsednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i, navodno, još 15-tak osoba.

Hapšenja su, prema pisanju lokalnih medija, usledila nakon višemesečnog složenog kriminalističkog istraživanja vezanog za nezakonita postupanja u Gradu Zagrebu i Zagrebačkom holdingu, koje su sproveli Direktorat policije i USKOK, uz koordinaciju Državnog tužilaštva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *