Sljedeće sedmice usvajanje Zakona o Danu Republike

October 15, 2016, 6:49 am

Ona je pojasnila da Vlada, Tim Narodne skupštine Republike Srpske i narodni poslanici tragaju za najboljim rješenjem, da dođu do najboljeg teksta, te da zbog toga i traju konsultacije.

“Smatram da smo blizu rješenja i očekujem da će to sljedeće sedmice biti razriješeno usvajanjem zakona u Narodnoj skupštini”, najavila je

Cvijanovićeva.

Ona je pojasnila da se pravi novi akt koji treba sada da odrazi i volju građana koja je izražena na referendumu kroz novi zakon koji se odnosi na obilježavanje Dana Republike.

“To je sekularni praznik i on nije uperen ni protiv koga, nikoga ne treba da vrijeđa i ne pravi bilo kakvu individualnu obavezu da se neko identifikuje sa tim datumom. Ali, naravno, kao i svaki praznik u svakoj državi on nosi sa sobom određene obaveze, odnosno naše načine ponašanja kada praznujemo određenog dana i to će se svakako biti zadržano i u ovom zakonu”, precizirala je Cvijanovićeva.

Ona je poručila da će, ukoliko se pritisci iz Sarajeva nastave, u Srpskoj biti još referenduma.

Premijer Republike Srpske smatra da će, ako se nastave ovakvi pritisci, BiH biti samo gore mjesto za život, te da ne vidi svrhu takvog političkog funkcionisanja i obračuna.

Cvijanovićeva je ponovila da je referendum u Srpskoj bio reakcija na akciju koju je preduzeo predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, kao neko ko je oličenje političkog Sarajeva.

“Mnogi stranci su rekli kako ima važnijih tema, ali ako je to nevažna tema, zašto je Izetbegović odlučio da nasrće na Republiku Srpsku na taj način želeći da ukine Dan Republike, upravo jer je svjestan kao i svi drugi da je Srpska nastala nekoliko godina prije nego što je bila verifikovana u Dejtonu, ali u vrijeme mira”, kaže Cvijanovićeva.

Ona je dodala da Izetbegović prosto hoće da izbriše tu činjenicu i da na vještački način zaustavi identifikaciju građana Republike Srpske sa svojim praznikom, a to je praznik njihove Republike.

Ocjenjujući ponašanje Tužilaštva BiH kada je u pitanju referendum, premijer Srpske je istakla da i građani smatraju da njihovo ponašanje predstavlja gušenje političkog stava i zloupotrebu pravosudnih institiucija s ciljem gušenja političkog mišljenja, što je nesvojstveno i ne može se tolerisati u bilo kakvom demokratskom društvu.

“To pokazuje da je BiH još daleko od nekih ciljeva koje moramo postizati zajedno, ali sam izuzetno zadovoljna što smo mi Republika Srpska kao dio BiH pokazali da možemo da mašemo barjakom demokratije i to na način koji je priznat svugdje u svijetu. Postupci Tužilaštva BiH su besmislena priča, jer postoji preko 90 odluka Ustavnog suda BiH koje su ostale u potpunosti ili djelimično neizvršene i uglavnom se odnose na obaveze koje su trebale da izvrše institucije kantona i FBiH”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, niko se nikada zbog toga nije zabrinuo ili poslao iz Tužilaštva BiH poziv bilo kome ko je bio u obavezi da izvrši određenu odluku, a nije je izvršio, nego se to dešava kada je Republika Srpska odlučila da pokaže svoj demokratski kapacitet i sprovede referendum.

“To nije jedina besmislena stvar koja se dešava u BiH, tokom proteklih godina navikli smo na različite pritiske i oni su uglavnom ciljano usmjereni protiv Republike Srpske i njenih funkcionera i tako doživljavam i ovo”, rekla je sinoć Cvijanovićeva za Radio Republike Srpske.

Ona smatra da je krajnji apsurd preskočiti 91 odluku i baviti se 92. jer da se došlo u situaciju da su sve prethodne odluke Ustavnog suda BiH izvršene, onda bi bilo sasvim očekivano da postoji određena sankcija ili radnja koja bi se odnosila i na ovu odluku.

 

Premijer Srpske je ocijenila da je to politički proces, ističući da je sigurna da svi građani Srpske dijele to mišljenje.

“Oni su i rekli šta misle time što su izašli na referendum. Velika je zabluda ovo što možemo čuti od nekih opozicionih partija da je nemoguće da dva procesa teku paralelno, kao što je održavanje referenduma i kreiranje odgovarajućeg akta koji će zaštititi Dan Republike sa samim provođenjem Odluke Ustavnog suda”, dodala je Cvijanovićeva.

Ona smatra da je to moguće, što će se i pokazati uskoro u Narodnoj skupštini Republike Srpske gdje će se naći i tekst novog zakona kojim se vrši zaštita Dana Republike Srpske kao 9. januara.

“I ovu priču, kao i mnoge druge važne priče, pratilo je politikantstvo i opšta agresija koja dolazi iz federalnog Sarajeva i na to smo navikli, ali svakom strpljenju dođe kraj. Smatram da smo našli pogodan mehanizam da se upravo odupremo tim pritiscima”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je ocijenila da su održanim referendumom Republika Srpska i njeni građani pokazali sposobnost da se on sprovede, uprkos silnim opstrukcijama i problemima sa kojima su se suočavali.

Cvijanovićeva je istakla da je ponosna na činjenicu da je sve proteklo mirno, bezbjedno i dostojanstveno, da su građani prepoznali šansu da se demokratski izraze i iznesu mišljenje o jednoj važnoj temi i važnom pitanju za Republiku Srpsku.

“Važno je i da su institucije prepoznale volju građana i pretvoriće to u odgovarajuće akte kako je to već i predviđeno našim Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi. To je velika stvar koja nam se desila, ali smo mnogo toga i uložili da se desi takav referendum. To je naš prvi referenum nakon rata, a to je vrhovni instrument demokratije i moramo biti ponosni kao građani Republike Srpske da smo kroz takav vrhovni instrument demokratije pokazali šta mislimo o važnoj temi, a to je proslava 9. januara kao Dana Republike”, dodala je premijer Srpske.

Ona je, govoreći o apelaciji koju je Republika Srpska uputila povodom 1. marta, istakla da je to prilika da se testira Ustavni sud BiH, da se vidi na koji način se odnosi kada Republika Srpska stavi znak pitanja na određeni praznik koji se praznuje u Federaciji BiH /FBiH/ i političkom Sarajevu, ali nikada u njemu ne učestvuju predstavnici iz Republike Srpske niti se on praznuje na teritoriji Republike Srpske.

“Naš stav je bio uvijek tolerantan, nikada nismo nikoga tjerali da slavi naš praznik i na taj način smo se ponašali kada je u pitanju obilježavanje 1. marta. Imamo jasan stav da je to praznik koji mi ne prihvatamo, da je to njihov praznik koji nije praznik u Republici Srpskoj, da je taj dan donio mnoge nedaće svim narodima u BiH i da su iza toga nastupila teška vremena, jer to je bio politički okidač za rat, ali nikada nismo išli dalje od političkog stava računajući da svako ima pravo da slavi šta hoće”, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je apelacija prirodna reakcija da i Srpska upita isti sud šta on misli o 1. martu koji se slavi u FBiH, a sa kojim se Srpska i njeni građani ne mogu identifikovati. /SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *