Izmjene Zakona o radu predviđaju pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada kod aktuelnog poslodavca.
Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak iznosiće minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca.
Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dvije prosječne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smjenski rad.
Izmjene Zakona predivđaju i da radni odnos na određeno vrijeme može da traje dvije, umjesto kao do sada godinu dana, kao i da zaposleni pravo na korišćenje godišnjeg odmora dobija poslije mjesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, poslije šest mjeseci.
Nova rješenja predviđaju i gubljenje prava na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor, izuzev ako zaposleni dobije otkaz.
Ubuduće će zaposleni imati manji broj dana plaćenog odsustva, umjesto sedam sada će dobijati pet za vjenčanje, porođaj supruge, teške bolesti članova porodice ili njihovu smrt, a za dobrovoljno davanje krvi dva slobodna dana.
Tokom godišnjeg odmora zaposleni ima pravo na osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad tokom tog mjeseca, a ne kao do sada na prosjek svoje zarade iz prethodna tri mjeseca. Imaće i pravo na 60 odsto osnovne zarade uvećane za minuli rad, a ne kao do sada na prosjek svoje zarade iz prethodna tri mjeseca.
Kada je riječ o izmjenama Zakona o PIO, one predviđaju, pored ostalog, da se od januara 2015. na svakih šest mjeseci povećava starosna granica za odlazak žena u penziju, kako bi 2032. ona bila 65. godina i izjednačila sa uslovima za muškarce. Minimalan staž je 15 godina.
Prijevremenu starosnu penziju mogu da koriste svi koji imaju 40 godina staža, od 2023. u prijevremenu penziju mogu da odu muškarci stari 60 godina i žene sa 59,6 godina.
Za nedostajuće godine života plaćaće se penali 0,34 odsto mjesečno. Penzija po tom osnovu može da se umanji maksimalno 20,4 odsto.
Žena koja je rodila jedno dijete ima pravo na dodatnih šest mjeseci staža, a sa dvoje dece – godinu, dok će žena koja je rodila troje i više djece imati pravo na dodatni staž od dvije godine.
Poslanici opozicije ocijenili su da je Zakon o radu “katastrofalan”, istakavši da neće povećati zaposlenost i omogućiti nove investicije. Izvor: RTRS