Rašid Jazami, profesor sa singapurskog Tehnološkog univerziteteta „Nanjang”, čije ime se vezuje za osnove današnjih litijum-jonskih baterija, razvio je komponentu koja će promeniti način punjenja mobilnih telefona.
Jazami tvrdi da će njegov novi čip koji je razvijao pet godina, skratiti punjenje na svega deset minuta ili manje, kao i smanjiti rizik da se baterija zapali.
Naime, aktuelne litijum-jonske baterije se pune polako kako se ne bi pregrevale.
Jazamijev čip to ne dozvoljava – tehnologija koristi algoritam koji precizno meri koliko je punjenja preostalo u bateriji, u zavisnosti od njene temperature i voltaže.
Sličan čip se nalazi i u punjaču.
„Postojeći punjači ne uzimaju u obzir ispravnost baterije tokom punjenja. Oni konstantno šalju istu količinu energije, bez obzira na stanje baterije. Sa ovim čipom će se smanjiti mogućnost oštećivanja baterije”, objašnjava Jazami.
„Iako je rizik od kvara ili zapaljenja baterije veoma nizak, kada se uzme u obzir da se godišnje proizvede nekoliko milijardi baterija, šansa od jedan na prema milion znači više od hiljadu kvarova“, dodao je Jazami.
On se nada da će njegov čip unaprediti mogućnosti punjenja različitih uređaja, a već pregovara s kompanijama „Soni”, „Sanjo” i „Samsung”.
Marokanac planira da pregovara i sa kompanijom koja pravi automobile „Tesla“, а лиценцу за свој чип би требало да добије почетком следеће године.
(RTS)