Poljoprivrednicima do kraja mjeseca 11 miliona KM

August 8, 2017, 11:09 am

Predsjednik Vlade Srpske Željka Cvijanović navela da će time biti realizovano više od 50 odsto ovogodišnjeg agrarnog budžeta, s obzirom na to da je do sada isplaćeno 20 miliona KM, kao i sve obaveze iz 2016. godine.

“To će značiti da će sve dospjele obaveze do ovog perioda biti u potpunosti izvršene, što je atipična situacija zato što se nikada ne postiže ta dinamika u agraru, cijenivši da najveći dio obaveza dospijeva u posljednjem kvartalu godine”, rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Ona je rekla je da će, uz redovno izmirenje obaveza, najvjerovatnije iz Fonda solidarnosti, biti uplaćeno i pet miliona KM kroz poseban paket mjera podrške jesenjoj sjetvi, a jedna od mjera može biti da se povećaju količine regresiranog goriva sa 80 na 100 litara.

Napominjući da je Vlada Srpske i ovaj put, kao i kada su bile poplave 2014. godine, prva u regionu reagovala sa setom mjera, Cvijanovićeva je dodala da će poljoprivrednicima biti isplaćeno i pet miliona KM iz klirinškog duga za kapitalna ulaganja, prije svega, za sisteme za navodnjavanje.

Nakon sjednice Vlade Republike Srpske na kojoj je razmatran izvještaj o uticaju suše na poljoprivrednu proizvodnju, kao i prijedlog mogućih mjera, Cvijanovićeva je navela da bi poljoprivrednici mogli dobiti i dodatnih 10 miliona KM ako bude usvojen zakon o akcizama.

Ona je pojasnila da bi time za poljoprivredu bilo obezbijeđeno ukupno 80 miliona KM.

“Pozivamo čelnike na nivou BiH da izvrše svoje obaveze u pogledu ovog zakona, ne samo zato što je to dio Reformske agende nego zato što će to značiti dodatnih 10 miliona KM i za poljoprivredu, ali isto tako i dodatnih 10 miliona KM za Fond zdravstvenog osiguranja”, poručila je Cvijanovićeva.

Jedan od zaključaka Vlade Srpske je i zahtjev Savjetu ministara, posebno Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, da hitno riješi problem sa Hrvatskom u vezi sa pravilnikom kojim je ova zemlja povećala takse za pregled voća i povrća sa 12 na 270 evra ili da budu uvedene recipročne mjere.

Vlada Srspke zaključila je i da se u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske pripremi cjelokupan prijedlog kratkoročnih i dugoročnih mjera kada je riječ o poljoprivredi, koje bi Vlada razmatrala na nekoj od narednih sjednica.

Razmatrana je i informacija Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske” o realizaciji ugovorenih količina šumskih drvnih sortimenata u ovoj godini i projekcijama realizacije do kraja godine, a premijer Srpske je navela dva zaključka – da preduzeće potpuno realizuje ugovorene količine šumskih drvnih sortimenata i obezbijedi uredno snabdijevanje drvoprerađivača u Srpskoj za ovu godinu.

“Drugi zaključak je da se u skladu sa ranijim dogovorima između dvije entitetske vlade pokrene inicijativa prema Savjetu ministara i drugim nadležnim institucijama da bi se zabranio izvoz trupaca i cijepanog ogrevnog drveta”, navela je Cvijanovićeva.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je prisustvovao sjednici, izrazio je zadovoljstvo što je Vlada i ovaj put hitno reagovala i donijela set mjera kojima će biti pomognuto poljoprivredi s obzirom na ogromnu štetu od suše.

Podsjetivši da su poljoprivrednici ranije imali štetu od mraza, a sada od suše i grada, on je rekao da su mjere Vlade donesene u pravom trenutku.

“Razumio sam da je danas uplaćeno 5,9 miliona KM koji treba da pomognu poljoprivrednicima, a da će za par sedmica biti izmireno još 11 miliona KM”, naveo je Dodik i dodao da je šteta, koja se još procjenjuje, oko 50 odsto.

On je rekao da će biti podržana jesenja sjetva kroz povećanje količine regresiranog goriva, a na taj način će domaći poljoprivrednici imati najnižu cijenu nafte u regionu.

Dodik je rekao da poljoprivrednici sa mjerama Vlade mogu da znaju šta ih čeka u narednim mjesecima, iako je jasno da šteta neće biti nadoknađena u stoodstotnom iznosu.

“Vlada je tražila i od osiguravajućih društava da se uključe jer i oni imaju određene obaveze. Treba razmotiriti i mjere u vezi sa pomoći onima koji plaćaju koncesije, odnosno da bude smanjena”, rekao je predsjednik Srpske.

On je dodao da treba pomoći i onima koji su pretrpjeli štetu, a plaćaju kredite kod poslovnih banaka ili Investiciono-razvojne banke Republike Srpske.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *