Sjednica Predstavničkog doma Federacije BiH biće održana u srijedu, a na dnevnom redu biće samo budžet Federacije BiH, dok će u petak biti održana vanredna sjednica Doma naroda, na kojoj će se takođe raspravljati o budžetu.
To je dogovoreno na sastanku Fadila Novalića (SDA), premijera FBiH, i Jelke Miličević (HDZ), ministra finansija FBiH, sa šefovima klubova vladajućih stranaka oba doma. Oni su razgovarali kako bi iznašli rješenje za budžet i zakazali sjednice oba doma kako bi bio usvojen.
“Dvadeset četvrtog januara biće održana druga vanredna sjednica Predstavničkog doma, na kojoj će biti razmatran Prijedlog zakona o Penzionom fondu i Prijedlog zakona o policijskim službenicima”, kazao je nakon sastanka Edin Mušić, predsjedavajući Predstavničkog doma.
Lidija Bradara, predsjedavajuća Doma naroda, kazala je da je prioritet finansijska stabilnost FBiH.
Podsjećamo, budžet za 2018. Vlada je predložila na vrijeme, ali on ne može postati operativan dok ga ne odobre oba doma. Sjednica Predstavničkog doma održana je u tom cilju prije Nove godine, ali je zbog određenih političkih nesuglasica parlamentarnih stranaka prekinuta bez ishoda, dok se Dom naroda nije ni sastao od tada. Tako je FBiH u 2018. ušla bez budžeta potvrđenog u Parlamentu.
Osim toga, buru je izazvala najava predsjednika FBiH Marinka Čavare da ne bježi od mogućnosti da raspusti oba doma Parlamenta FBiH ukoliko ne dođe do dogovora o usvajanju federalnog budžeta.
“Ako će to spriječiti dalje sukobe i dalju eskalaciju nacionalizma koja će nas još više udaljiti jedne od drugih, onda je bolje realizirati ovu odredbu Ustava i raspustiti Parlament FBiH”, rekao je Čavara u intervjuu za “Nezavisne”.
Čavara (HDZ BiH) se poziva na odredbu Ustava član 16, stav 2, u kojoj se precizno navodi da predsjednik FBiH može da raspusti Parlament ukoliko se budžet ne usvoji prije početka budžetske godine. U ovom slučaju to nije urađeno do 1. januara 2018. godine.
Potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović (SDA) kazala je kako će Čavara, ukoliko odluči raspustiti Parlament, snositi posljedice. Tvrdi da u Ustavu, između ostalog, stoji i da kada predsjednik FBiH utvrdi da domovi nisu u mogućnosti donijeti potrebne zakone, on može, uz saglasnost potpredsjednika FBiH, raspustiti jedan ili oba doma, s tim da nijedan dom ne može biti raspušten u periodu od godinu dana od njegovog prvog sazivanja i ističe da ona neće dati saglasnost o raspuštanju.
“Neću dati svoju saglasnost na eventualnu odluku o raspuštanju Parlamenta”, kazala je ona.
Savez za bolju budućnost (SBB) smatra izuzetno štetnom i nesagledivo opasnom opciju koju je Čavara najavljivao. Upozorili su da bi se u slučaju raspuštanja oba doma Parlamenta dogodio nezapamćeni kolaps s ekstremnim i nepopravljivim političkim, ekonomskim i socijalnim štetama i pozvali Čavaru da ne koristi ustavnu odredbu u vezi s raspuštanjem Parlamenta.
I Nezavisni blok smatra da bi to izazvalo kolaps sistema, a najveću štetu bi pretrpjeli građani.
Međutim, Čavara je nakon sastanka hadezeovaca kazao da se nada da će sjednica Predstavničkog doma biti održana te da će se poslanici HDZ-a i HNS-a vratiti u poslaničke klupe.
“Nadam se da niko neće uputiti prijavu protiv mene zato što nisam raspustio bar Predstavnički dom. To sam po Ustavu morao da uradim, ali nisam, jer bi izazvalo još veću krizu”, kazao je Čavara.
(Nezavisne)