Sjednica Predstavničkog doma BiH bez poslanika SNSD-a; Košarac: Tražili smo da se prolongira

March 7, 2017, 11:09 am

Sjednici prisustvuju poslanici SDS-a, nezavisni poslanik Јovan Vukovljak i poslanik NDP-a Momčilo Novaković. Poslanici SNSD-a neće prisustvovati sjednici.

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a Staša Košarac izjavio je, na pres konferenciji, da poslanici SNSD-a neće učestvovati u radu Predstavničkog doma PS BiH, jer nisu stvoreni demokratski uslovi i nije uvažen njihov zahtjev da se sjednica prolongira.

– Od 16.februara kada je podnesen nelegalni zahtjev za reviziju presude protiv Srbije, politička kriza u BiH se produbila, jer je Bakir Izetbegović blokirao rad Predsjedništva BiH i ponizio Ministarstvo inostranih poslova – rekao je Košarac i dodao da je netačna tvrdnja Mladena Bosić da je Republika Srpska tražila blokadu i bojkot instutucija BiH, jer se to nigdje ne navodi u zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić ranije je najavio da će poslanici SDS-a učestvovati u radu sjednice ali neće glasati.

Grubeša: Od 2003. do 2016. godine Sud BiH donio 346 presuda za ratne zločine

Ministar pravde BiH Јosip Grubeša rekao je danas na sjednici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH da je Sud BiH od 2003. do 2016. godine donio 346 presuda za ratne zločine, od kojih je u 248 primijenjen Krivični zakon BiH, a u 98 Krivični zakon biše SFRЈ. On je  odgovarajući na pitanje šefa Kluba poslanika HDZ-a BiH Nikole Lovrinovića, naveo da je od 177 prvostepenih presuda, Krivični zakon BiH primijenjen u 134 predmeta, a u 43 Krivični zakon SFRЈ.

– Od 161 drugostepene presude, Krivični zakon BiH primijenjen je u 51 predmetu, a u 110 Krivični zakon SFRЈ. Od osam trećestepenih presuda u po četiri predmeta primijenjeni su krivični zakoni BiH i SFRЈ – rekao je Grubeša.

On je dodao da su sudovi u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko distiktu od 2006. do 2016. godine donijeli 295 prvostepenih, 257 drugostepenih i 16 trećestepenih presuda u predmetima ratnih zločina.

Prema njegovim riječima, Visoki sudski i tužilački savjet BiH upoznao je Ministarstvo pravde BiH da nije u mogućnosti da dostavi podatke o nacionalnoj pripadnosti lica koja su u prvostepenom krivičnom postupku pred Sudom BiH osuđena za ratne zločine.

Grubeša kaže da je na dan 30. novembra 2016. godine u radu tužilaštava u BiH bilo 434 prijave ratnog zločina i 485 istraga ratnih zločina.

U sudovima je u radu bilo 195 prvostepenih i 36 drugostepenih predmeta.

Tužilaštva su imala u radu 90 predmeta ratnih zločina u fazi prijave, 258 neriješenih predmeta u fazi prijave i 268 neriješenih predmeta u fazi istrage.

Na dan usvajanja Strategije BiH za rad na predmetima ratnih zločina 2008. godine u tužilaštvima je bilo u radu 127 krivičnih prijava za ratne zločine i 1.285 istraga.

U sudovima je postupak bio u toku u 16 prvostepenih predmeta i u tri drugostepena predmeta.

U tužilaštvima je bilo evidentirano i 2.692 neriješena predmeta ratnih zločina, što znači neodređeno krivično djelo ili počinilac i 517 nerješenih predmeta sa nepoznatim počiniocem.

Izvor: RTRS/SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *