Sjednica NSRS: Danas i o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava

July 2, 2024, 10:55 am

U Banjaluci je u toku deseta redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske. U toku je Aktuelni čas – poslanička pitanja i odgovori. Poslanici će razmatrati i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojenoj na Svesrpskom saboru.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da svi oni koji smatraju da su njihova prava ugrožena mogu da se obrate nadležnom domu zdravlja i ulože prigovor, kao i da je sve regulisano zakonskim rješenjima.

Šeranić je pojasnio da će, sve što se prijavi, biti provjereno i potom regulisano po zakonima koji se odnose na zdravstveni sistem.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je danas da negativan revizorski izvještaj ne znači da je i izvršeno krivično djelo.

– Negativan reviziorski izvještaj nije indikator krivičnog djela. Imamo slučajeva da je u revizorskom izvještaju sve čisto, a da se krije počinjeno teško krivično djelo – rekao je Karan odgovarajući na poslanička pitanja tokom Aktuelnog časa u Narodnoj skupštini Srpske.

Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je danas da Republika Srpska redovno izmiruje svoje obaveze, te da ima dovoljno sredstava.

Vidovićeva je na sjednici Narodne skupštine Srpske rekla da plate budžetskim korisnicima otkako je ona ministar nikada nisu kasnile, te da se isplaćuju od 20. pa do kraja mjeseca.

Ona je istakla da je Srpska izmirila sve obaveze kada je riječ o dugovanjima, i to se, kako je pojasnila, izmiruje redovno i ove godine.

Deklaracija koja definiše pravce zajedničkog djelovanja u budućnosti srpskog naroda, pred poslanicima će se naći odmah nakon poslaničkih pitanjima ministrima u Vladi Srpske.

Deklaraciju su, prethodno, 8. juna, na Svesrpskom saboru u Beogradu, usvojile Vlade Republike Srpske i Srbije a sada je zadatak dva parlamenta da je usvoje. Sadrži 49 zaključaka, stavova i ciljeva i nedvosmisleno ukazuje na neophodnost srpskog nacionalnog okupljanja. 15. februar biće obilježavan kao Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati, a Republika Srpska nastaviće da obilježava 9. januar, kao dan njenog nastanka.

Ovim dokumentom definisano je i da Sabor bude održavan svake dvije godine, uz razmatranje najvažnijih nacionalnih pitanja. Na prijedlog predsjednika Skupštine, poslanici bi trebalo da razmatraju i Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, što je u vezi sa deklaracijom.

Osim ovih akata na dnevom redu trebalo bi da bude i pet zakona po hitnom postupku – o otpisu potraživanja, veterinarstvu, bankama, Investiciono razvojnoj banci Republike Srpske i o unutrašnjem platnom prometu.

(RTRS – Foto: Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *