Sjećanje na žrtve ustaških zločina

April 26, 2020, 10:57 am

Dan sećanja na žrtve ustaškog koncentracionog logora Jasenovac u Drugom svetskom ratu obeležava se u Spomen parku u Sremskoj Mitrovici i Donjoj Gradini u Republici Srpskoj. Srbija neće zaboraviti nijedan logor, niti jednu grobnicu i nijedan zločin, kao ni imena onih koji su sprovodili istrebljenje, poručio je Aleksandar Vučić. Sećanje na Jasenovac i sva stradanja moraju da ostanu deo naše kulture sećanja, a ne poziv na rat, rekao je Milorad Dodik.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je venac u Spomen parku Sremska Mitrovica povodom Dana sećanja na žrtve ustaškog koncentracionog logora Jasenovac u Drugom svetskom ratu i njegovog najvećeg stratišta Donja Gradina

Na spomeniku na tri kamene ploče u Sremskoj Mitrovici urezan je sledeći tekst:

“Ovde su Nemci i ustaše od 1941. do 1944. godine ubili 7.950 ljudi i žena. Ovde su izmučene ljude i žene po kiši i snegu, gole i bose, bajonetima terali da sami sebima iskopaju rake. Ovde su nad rakama ranjene krečom polivali i žive zakopavali. Ovde su mučenici u smrti čekali spas, ovde su nad rakama pred bajonetima i mitraljezima pevajući ginuli ljudi. Bili su patrioti, rodoljubi, borci, bili su ljudi. Bili su i jesu sloboda, bratstvo naroda i naše dostojanstvo.”

Poručio je da Srbija neće zaboraviti nijedan logor, niti jednu grobnicu i nijedan zločin, kao ni imena onih koji su sprovodili istrebljenje srpskog naroda. Nemamo na to pravo, rekao je Vučić.

Naveo je da je tokom ofanzive ustaških snaga u koordinaciji sa Nemcima 1942. godine izvršena akcija hvatanja stanovnika po Fruškoj Gori i Sremu, oni su zatim maltretirani i odvedeni na srpsko pravoslavno groblje gde su streljani, od noći 30. na 31. avgust, do 11. septembra.

Ta zverska ubistva zabeležena su filmskom kamerom.

U toj, prvoj noći, među 130 ubijenih bio je i slavni slikar Sava Šumanović.

Dodik: U Donjoj Gradini tišina govori više od reči

Parastos jasenovačkim žrtvama služili su sveštinici dubičke parohije u Spomen području “Donja Gradina” na grobnom polju “Topole”.

Pomen u Donjoj Gradini

Pomen u Donjoj Gradini

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je da Donja Gradina predstavlja mesto sećanja gde tišina govori više od reči.

“Ne mogu da potisnem ni sećanja i bol kao dečak rođen ispod Kozare, gde sam se ježio od priča preživelih. Želja komunističkih vlasti da satru priču o Jasenovcu nije uspela, baš kao ni ideja da se svi Srbi pobiju ovde, kao i na ostalim staratištima, Jadovnu, Pagu, Staroj Gradišci, Sajmištu”, naveo je Dodik.

Poručio je da se u Donju Gradinu dolazi kako bi se svi zavetovali na trajni mir.

“Ne dolazimo da bi se zavetovali na nove sukobe i ratove, nego na mir. Verujem u svest nacija u regionu da sačuvamo dragoceni mir”, istakao je Dodik.

Kako je naglasio, samo tamo gde Srbi imaju državu imaju i slobodu, a gde to nije bio slučaj Srbi su masovno stradali.

Dodik je istakao da je dan pre proboja logoraša u Jasenovcu pobijeno 700 žena.

“Dakle i kada je došao kraj, ustaše su ubijale, želeći da nas osakate kao narod, ali i pokažu monstrouznost takozvane NDH, kao najgore tvorevine. Da su imali dovoljno vremena ni nas danas ne bi bilo ovde”, rekao je Dodik.

Dodik je istakao da su Donja Gradina i Jasenovac samo deo srpskog stradanja i teške istorije u 20. veku, koji je prepolovio srpsko stanovništvo.

Obraćanje Milorada Dodika

Obraćanje Milorada Dodika

Dodik je izjavio da je važno da Srpska zajedno sa Srbijom obeležava ovaj dan, ali i neke druge važne datume.

“Hvala i predsedniku Hrvatske Zoranu Milovaniću, koji je distancirao od ustaških zločina, što pokazuje da u regiji ima snage da se prevaziđe teška prošlost. Nama ne smetaju ni Bošnjaci, niti Hrvati, ali mesta našeg stradanja moraju biti opomena i zalog za budućnost, i to je prioritet Republike Srpske, koja želi živeti u slobodi. Nećemo na štetu drugih naroda, ali nećemo ni sebe zapostaviti” dodao je Dodik.

Sećanje na Jasenovac i sva stradanja moraju da ostaju deo naše kulture sećanja, ne da pozivamo na rat već sećanje koje će sprečiti rat i stradanje, istakao je srpski član Predsedništva BiH.

Predsednica Republike Srpske Željaka Cijanović rekla je da Jasenovac predstavlja najveću bol i ranu srpskog naroda.

Jedini logor za decu

Iz jasenovačkih logora smrti nikada se nije vratilo oko 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Koncentracioni logor Jasenovac-Donja Gradina bio je i jedini logor za decu u Drugom svetskom ratu.

Njih oko 20.000 nije dočekalo slobodu.

Dan sećanja se obeležava u skladu sa merama koje se preduzimaju za sprečavanje širenja korona virusa.

RTS

http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *