Pod jakim pljuskom, tišinu je samo prekidao zvuk crkvenih zvona, na skupu kome je prisustvovalo više od 130 preživjelih logoraša, kao i američki vojnici koji su učestvovali u njihovom oslobađanju, prenosi Tanjug.
Angela Mekel i nekadašnji logoraš Francuz Kleman Kventin položili su vijenac cvijeća ispred nekadašnjeg krematorijuma.
– Naš zadatak je da nikada ne zatvorimo oči i uši pred svima koji vrijeđaju, prijete ili vrše agresiju nad onima koji kažu da su Јevreji ili koji brane Izrael, rekla je Angela Merkel pred nekoliko stotina preživjelih iz Dahaua, pred američkim veteranima i političkim zvaničnicima.
Merkelova, koja je rođena devet godina poslije kraja Drugog svjetskog rata, dodala je da je “velika čast” sresti se s preživelima “nacističkog divljaštva” i istakla da je judaizam “dio identiteta” Njemačke.
Predsjednik Centralnog vijeća Јevreja u Njemačkoj Јozef Šuster izjavio je da je prisustvo Angele Merkel “znak solidarnosti” sa preživjelima.
Šuster je pozvao da sjećanje na holokaust ostane snažno, upozoravajući da vremenom “raste distanca, empatija iščezava” i pozvao mlade generacije da očuvaju odgovornost da se zločin nikada ne zaboravi.
Bivši zatvorenik logora Dahau Kventin (94) rekao je za AFP da je, kada je oslobođenje logora došlo, “jednostavno čekao da umre”.
Američki vojni kamioni ušli su u Dahau, sjeverozapadno od Minhena 29. aprila 1945, i otkrili neizreciv užas, gdje je više od 41.000 ljudi ubijeno, umrlo od gladi ili bolesti.
Predsjednik SAD Barak Obama odao je u srijedu počast više od 200.000 Јevreja, Roma, političkih protivnika, homoseksualaca, invalida i ratnih zarobljenika, koji su bili zatočeni u Dahau od 1933. godine.
Nacisti su podigli Dahau kao koncentracioni logor za političke zatvorenike u martu 1933, samo nekoliko sedmica poslije dolaska Adolfa Hitlera na vlast.
Bio je to prvi koncentracioni logor u Njemačkoj, koji je poslužio kao model za logore koji su kasnije podignuti, navela je francuska agencija.
Uoči ceremonije, Merkel je u nedjeljnom obraćanju rekla da Njemačka ima “posebnu odgovornost”, 70 godina od završetka Drugog svjetskog rata i upozorila da nema govora o podvlačenju crte kada je riječ o istoriji.
Slične komemoracije, povodom 70. godišnjice oslobođenja nacističkih logora, održane su ove godine na drugim mestima, počevši od januara u Aušvicu, ali je komemoracija u Dahau jedina kojoj je Angela Merkel prisustvovala.