Sjećanje na stradale Srbe u terorističkom napadu u Livadicama

February 16, 2018, 7:19 am

U Crkvi Svete Petke u Lapljem Selu kod Prištine danas će biti služen parastos Srbima ubijenim u terorističkom napadu, a u selu Livadice kod Podujeva položeno cvijeće na mjestu gdje je prije 17 godina na postavljenu minu naletio autobus “Nišekspresa” kojim su raseljeni kosovski Srbi išli na Zadušnice u Gračanicu, u pratnji vojnika Kfora.

Iz Eparhije raško-prizrenske najavljeno je da će parastos od 11.00 časova služiti predstavnici te eparhije.

U ovom terorističkom napadu, jednom od namonstruoznijih zločina nad kosmetskim Srbima od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju, 16. februara 2001. godine poginulo je šesnaestoro Srba, među kojima i dvogodišnje dijete, a ranjeno 43.

Aktiviranjem deset kilograma TNT eksploziva na magistralnom putu u selu Livadice dignut je u vazduh prvi od šest autobusa iz konvoja kojim su Srbi raseljeni sa Kosova i Metohije, u pratnji Kfora, kretali u Gračanicu na Zadušnice.

Iako su britanski vojnici u sastavu Kfora obezbjeđivali konvoj, a potom i sproveli istragu tokom koje su pronašli žicu dužine oko 500 metara koja ih je uputila na to da je aktiviranje eksploziva izvršeno iz obližnje albanske kuće, ovaj slučaj do danas nije rasvijetljen, niti je neko od naredbodavaca i izvršilaca priveden pravdi.

Tog dana teroristi su planirali da izvrše terorističke napade na širem području Kosova i Metohije.

Ukrajinski vojnici Kfora su istog prijepodneva demontirali još šest sličnih eksplozivnih naprava sa daljinskim upravljačem na putevima koji vode ka Štrpcu, najudaljenijoj srpskoj enklavi.

Osim toga, bilo je dojava da su pripadnici Kfora otkrili i u tajnosti uklonili još eksplozivnih naprava na putevima u metohijskoj kotlini.

Zbog ovog zločina kosovski Albanac Fljorim Ejupi je u prvostepenom postupku bio osuđen na 40 godina, ali ga je u martu 2009. godine Vrhovni sud Kosova oslobodio, kako je obrazloženo, zbog nedostatka dokaza.

Ejupi je nakon hapšenja uspio da pobjegne iz vojnog zatvora u američkoj bazi “Bondstil” kod Uroševca, ali je ponovo uhapšen juna 2004. u Tirani, a potom predat Unmik policiji.

Osim Ejupija, pod sumnjom da su povezani sa tim napadom u isto vrijeme su bili uhapšeni Ćelji Gaši, Avdij Behljulji i Jusuf Veljiju, koji su oslobođeni zbog nedostatka dokaza.

(Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *