Svetu liturgiju u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg služi lokalno sveštenstvo, nakon čega će biti služen parastos srpskim žrtvama i položeni vijenci na spomen-obilježje stradalima.
Obilježavanje organizuje Pravoslavna crkvena opština konjička, a prisustvuju predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, te Boško Tomić, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
Paroh Dejan Grčić ranije je izjavio Srni da je u Bradini prije rata bilo 280 srpskih kuća sa oko 1.200 stanovnika, a da danas tu živi samo dvoje starijih Srba.
Preživjeli Srbi iz Bradine sa očajem se svake godine sjećaju da su se tih strašnih dana saplitali o leševe najmilijih, kao i da je komanda hrvatske i bošnjačke paravojske platila Rome koji su noge ubijenih vezali konopcima, a onda ih konjima vukli do bagerom iskopane jame ispred pravoslavne crkve u centru sela.
Za tri dana, od 25. do 27. maja 1992. godine, u tu jamu bačeno je 26 tijela.
Među 48 ubijenih Srba u Bradini najviše je članova porodice Kuljanin, a stradali su Vujičići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci.
Za stravični zločin nad srpskim civilnim stanovništvom u Bradini i na području Konjica se pred Sudom BiH sudi Esadu Ramiću, Omeru Boriću, Šefiku Nikšiću, Adnanu Alikadiću, Mitku Pirkiću, Redži Baliću, Hamedu Lukomirku, Safaudinu Ćosiću, Muhamedu Cakiću, Ismetu Hebiboviću, Enesu Јahiću, Senadinu Ćibi i Željku Šimunoviću.
Suđenje za zločine u Bradini protiv 13 ratnih, vojnih i policijskih zvaničnika iz Konjica, pripadnika HOS-a i diverzantske jedinice “Akrepi” takozvane Armije BiH, počelo je 8. maja 2019. godine.
Optuženica ih tereti da su ubijali, silovali, zatvarali konjičke Srbe i na kraju ih etnički počistili sa prostora na kojem su vijekovima živjeli.
– Njih 13 je pohapšeno prije tri-četiri godine. To sve stoji i ništa se ne dešava po tom pitanju, zbog čega su ljudi ogorčeni na pravosuđe – napomenuo je jerej Grčić.
Hram Svetog Vaznesenja Hristovog u Bradini kod Konjica sagrađen je 1938. godine trudom i prilozima mještana na čelu sa tadašnjim parohom Јovanom Slomovićem porijeklom iz Čajniča.
Hram je demoliran, zatim uništen za vrijeme građanskog rata u BiH, a zahvaljujući nekadašnjim žiteljima ovog mjesta koji sada žive u izbjeglištvu, djelimično je obnovljen.
(SRNA)