Srpska pravoslavna crkva i pravoslavni vjernici proslavljaju najveći hrišćanski praznik – Vaskrs, kojim se slavi vaskrsenje Isusa Hrista iz mrtvih i koji predstavlja suštinu hrišćanske vjere. Ponoćnom Vaskršnjom liturgijom u pravoslavnim hramovima počelo je slavlje Vaskrsa. Vaskrs je praznik pobjede života nad smrću, dobra nad zlom. Proslavu Vaskrsa, kojoj je prethodila priprema višenedjeljnim postom, pravoslavni vjernici najprije počinju u hramovima, okupljeni u zajednici na Svetoj liturgiji, čiji vrhunac predstavlja pričešćivanje – sjedinjenje s Bogom.
Vaskrsenje Hristovo obilježavaju srpska, ruska, grčka, bugarska i etiopska crkva, kao i jedan broj Eskima koji žive na Aljasci.
Nekoliko hiljada ljudi dočekalo je noćas Blagodatni oganj pred hramom Svetog Save u Beogradu, a nakon litije, koju su predvodili patrijarh srpski Irinej i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, prisustovalo je vaskršnjoj liturgiji, koju je služio patrijarh. Vjernici su Blagodatni oganj, koji je iz Jerusalima u Beograd donesen uz blagoslov patrijarha srpskog, ruskog i jerusalimskog, dočekali uzvicima – Hristos vaskrese, u prisustvu Garde Vojske Srbije.
Episkop toplički arhimandrit Arsenije predao je Blagodatni oganj patrijarhu Irineju, sa čijim je blagoslovom podijeljen sveštenstvu, a potom i građanima, koji su najčešće plamen preuzimali sa svežnjem od 33 svijeće, koje simbolišu godine Hristovog stradanja i Vaskrsa i sa fenjerima.
Tradicionalnim pozdravom “Hristos vaskrse, vaistinu vaskrse”, patrijarh Irinej sa arhijerejima čestitao je uskršnje praznike uz poruku da se nikada ne zaboravi da Vaskrs znači početak, sigurni zalog i temelj vaskrsenja. “Ovim pozdravom obradujmo našu braću i sestre na Kosovu i Metohiji koji danas sa nama slave pobjedu dobra nad zlom, života nad smrću, Hrista vaskrsloga nad silama tame”, navodi se u Uskršnjoj poslanici patrijarha Irineja.
Patrijarh je pozvao vjernike da se pomole da se “mir vrati svuda odakle je protjeran”, na prvom mjestu u naša srca i u naše domove. “Čuvajmo svetinju hrišćanskoga braka, jer je ona osnov uzvišene, zdrave i čestite hrišćanske porodice”, poruka je patrijarha.
U Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci noćas je služena Sveta arhijerejska liturgija povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa. Protojerej stavrofor Ratko Radujković rekao je da je Banjaluka za ovaj najveći praznik dobila jedinstvenu priliku da u nju stigne Blagodatni oganj sa Hristovog groba u Jerusalimu.
Prije liturgije, organizovan je svečani doček Blagodatnog ognja ispred hrama, kojem su prisustvovali brojni vjernici i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
U sokolačkoj Crkvi Svetog proroka Ilije u ponoć je dočekan Blagodatni oganj iz Hrama Vaskrsenja Hristovog u Jerusalimu, a dočeku je prisustvovalo oko 1.000 vjernika. Dočeku Blagodatnog ognja prethodila je litija koja je na čelu sa barjacima i ikonama tri puta obišla oko hrama, poslije čega je služena sveta liturgija, kojoj je prisustvovao i mitropolit dabrobosanski Nikolaj. Poslije svete liturgije pročitana je poslanica patrijarha srpskog Irineja i obavljeno pričešće vjernika. Vjernicima su dijeljena vaskršnja jaja.
Blagodatni oganj u Bijeljini su dočekale hiljade građana okupljeni ispred Sabornog hrama Rođenja Presvete Bogorodice.
Episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom nazvao je Blagodatni oganj božanskim i ocijenio da je dolazak blagoslova iz svetog grada Jerusalima među srpski rod i u hramove Republike Srpske istorijski događaj. Vladika Hrizostom je na Vaskrs služio Svetu arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu u Bijeljini.
U vaskršnjoj poslanici vladika Hrizostom je poručio da je vaskrsenje Isusa Hrista temelj hrišćanske vjere, razmišljanja, hrišćanskog života i civilizacije.
Više hiljada pravoslavnih vjernika u Foči dočekalo je Vaskrs u hramovima Svetog Save i Svetog Nikole, uz veličanstvenu litiju sa Blagodatnim ognjem iz Jerusalima. U oba hrama, službe su počele u 5.00 časova, ophodom oko crkve. Vjernici su nosili svežnjeve svijeća koje su upalili Svetim ognjem sa Hristovog groba.
Blagodatni oganj dočekan je i u Sabornoj crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu, hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Istočnoj Ilidži, hramu Svetog kneza Lazara u Andrićgradu u Višegradu i Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Bijeljini.
Proslavu Vaskrsa, kojoj je prethodila priprema višenedjeljnim postom, pravoslavni vjernici najprije počinju u hramovima, okupljeni u zajednici na Svetoj liturgiji, čiji vrhunac predstavlja pričešćivanje – sjedinjenje sa Bogom.
Zvona na svim pravoslavnim hramovima u opštini Prnjavor oglasila su se rano jutros i označila dan Hristovog vaskrsenja. U hramu Svetog Georgija u Prnjavoru službu je predvodio arhijerejski namjesnik prnjavorski, protonamjesnik Duško Drinić, koji je vjernicima poručio da najveću radost Hristovog vaskrsenja treba podijeliti sa bližnjima.
“Darovi žena mironosnica neka krase i nas, da ozarimo srca i duše bolesnih i usamljenih. Podijelimo ovu radost sa onima kojima je najpotrebnija dobrota, pažnja, razumijevanje i hrišćanska ljubav”, poručio je Drinić.
On je istakao da je doživljaj Hristovog vaskrsenja veličanstveno osjećanje besmrtnosti, nepresušni izvor, utjeha za sve ljude, kao i za buduća pokoljenja.
Jaje je simbol rađanja života, pile prokljuje ljusku i izlazi, kao što je Hristos ustao iz mračnog groba i uznio se na nebo.
Pravoslavni vjernici okupe se oko vaskršnje trpeze i izgovore molitvu Gospodnju “Oče naš”, te otpjevaju vaskršnji, pobjedonosni tropar “Hristos vaskrse iz mrtvih i smrću smrt pobijedi”.
Vaskrs se slavi tri dana, tokom kojih se pravoslavci pozdravljaju sa “Hristos vaskrse”, uz otpozdrav “Vaistinu vaskrse”.