Ofanziva će proširiti kopneni napad, koji je pokrenuo isti savez prošle nedjelje protiv pobunjenika u provinciji Hama, dalje na zapad.
Anonimni zvaničnici rekli su da su hiljade iranskih vojnika stigle da učestvuju u kopnenim ofanzivama na strani predsjednika Bašara el Asada.
Velika vladina ofanziva u području kraj turske granice će, po svoj prilici, još više razljutiti tu zemlju, članicu NATO-a, koja je podržavala pobunjenike, koji se bore protiv Asada i već je izrazila duboku zabrinutost zbog ruskih vazdušnih udara na čijoj su oni meti.
Kontrola grada Alepa i okolne provincije podeljena je između sirijske vlade i čitavog niza pobunjeničkih grupa, koje se bore protiv Asada i Islamske države.
“Velike pripreme za bitku u tom području su jasne. Velika je mobilizacija sirijske armije, elitnih boraca Hezbolaha i hiljada Iranaca koji su stigli u fazama ovih dana”, rekao je jedan zvaničnik.
Drugi zvaničnik, blizak sirijskoj vladi, kaže da je “odluka da se pokrene bitka za Alep doneta” i da se “više ne krije da su hiljade Iranaca sada u Siriji i da je njihova uloga fundamentalna”.
Oba zvaničnika su rekla da će napad uskoro početi.
Jedan general iz iranske Revolucionarne garde Husein Hamedani ubijen je u provinciji Alep dok je savjetovao sirijsku armiju u bici protiv Islamske države na tom području, rekli su gardisti u petak.
Alep je bio sirijski grad s najviše stanovnika prije nego što je građanski rat počeo, 2011. godine, nakon što se Asad suprotstavio antivladinim protestima.
Vlada kontroliše zapadne dijelove grada, dok pobunjeničke grupe kontrolišu istok. Islamska država i drugi pobunjenici, uključujući grupe koje podržavaju Asadovi strani neprijatelji, bore se jedne protiv drugih sjeverno od grada na području teritorije gdje Turska i SAD prave planove da slome Islamsku državu.
Region Sjeverni Alep je područje gdje koalicija predvođena SAD bombarduje Islamsku državu.
Ruski avioni u Siriji izveli su u protekla 24 sata 41 let i gađali 40 meta Islamske države, uništivši radionice blizu Alepa koje su teroristi koristili za izradu eksplozivnih naprava za bombaše-samoubice, rekao je portparol ruskog ministarstva odbrane Igor Konašenkov.
Rusija kaže da njeni vazdušni udari u Siriji, započeti 30. septembra, ciljaju Islamsku državu, iako su u mnogim pogođena područja koja drže druge pobunjeničke grupe, uključujući neke koje podržavaju Asadovi strani neprijatelji.
Ruske snage se sastoje od više od 50 aviona i drugih letjelica, a Rusija ne planira da učestvuje u kopnenim operacijama.
Prošle nedjelje su borci Islamske države osvojili više sela kraj grada Alepa od drugih pobunjeničkih grupa.
Sirijska televizija objavila je da su vladine snage u ponedjeljak osvojile područje sjeverno od grada.
Iran: Saradnja sa Rusijom u Siriji uspešna
Saradnja Irana sa Rusijom, Sirijom i Irakom u borbi protiv terorizma u regionu Bliskog istoka pokazala se uspešnom, ocijenio je predsjednik Komiteta za nacionalnu bezbjednost i spoljnu politiku iranskog parlamenta Aledin Borudžerdi.
Istakao je da koalicija na čelu sa SAD nije postigla rezultate u borbi sa teroristima, što je otvorilo put za drugu, uspešniju intervenciju, prenijela je agencija AP.
Napori Rusije, Iraka, Irana i Sirije u borbi protiv džihadista koordiniraju se u centru za razmenu obaviještajnih podataka u Bagdadu.
“Bliski susret” na nebu radi identifikacije
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je ruski avion došao blizu jednog američkog lovca iznad Sirije 10. oktobra da ga identifikuje a ne “da ga zaplaši”, prenosi Tas.
U saopštenju se navodi da je ruski avion “su-30 cm” došao na dva do tri kilometra od američkog aviona, prenijela je britanska agencija Rojters.
Vašington je u utorak objavio da su dva aviona, jedan američki a drugi ruski, bila na bliskom rastojanju na nebu iznad Sirije, u kojoj nekadašnji neprijatelji iz perioda Hladnog rata, nezavisno jedni od drugih izvode vazdušne udare po teroristima.
Nezavisne