Šinik: Izvoz proizvoda od drveta veći za oko 15 odsto

December 26, 2017, 9:12 am

 

Šinik je rekao da je u drvoprerađivačkoj industriji u proteklih 10 mjeseci ostvareno 462 miliona KM izvoza, a pri tome je ostvaren uvoz od svega 95 miliona KM, tako da je izvoz gotovo pet puta veći od uvoza.

On je istakao da drvoprerađivačka industrija Srpske i ove godine bilježi sve bolje rezultate i dvocifrene stope rasta kada je riječ o izvozu proizvoda od drveta i namještaja.

“Trebalo bi učiniti sve da se ovaj rast nastavi i u narednoj godini, čemu će najviše doprinijeti to da na odgovarajući način bude primijenjen novi model raspodjele šumskih drvnih sortimenata”, rekao je Šinik.

On je napomenuo da će to pogodovati onima koji stvaraju najveću vrijednost, najviše zapošljavaju i imaju najveće vrijednosti izvoza, ukupnog prihoda i dodatne vrijednosti.

“U Privrednoj komori Srpske pokušavamo upravo to – da taj model zaživi, da bismo bili sigurni da će ova stopa rasta biti održiva”, rekao je Šinik.

On smatra da je ovim značajnim rezultatima najviše doprinio visok stepen tražnje.

“Naši najznačajniji partneri su nam zemlje EU, među kojima prednjači NJemačka. Naše kompanije su do te mjere profilisane da uspijevaju da održe konkurentnost na ovom probirljivom tržištu jer su i tehnološki, ali i kadrovski opremljene”, rekao je Šinik.

On je izrazio uvjerenje da će ovaj stepen tražnje nastaviti da raste, te istakao da je značajno da i institucije urade sve da bi doprinijele da se održi rast.

Šinik je rekao da je od ukupnog izvoza u vrijednosti 462 miliona KM izvezeno namještaja u vrijednosti 184,5 miliona KM, te 277,5 miliona KM proizvoda od drveta, u šta se ubrajaju i proizvodi sa većom dodatnom vrijednošću, kao što su građevinska stolarija, podne obloge, parketi, masivne ploče i drugo.

On je naglasio da vrijednost izvoza u drveprerađivačkoj industriji predstavlja 16,2 odsto ukupnog izvoza Republike Srpske.

“Za 10 mjeseci je ostvaren suficit od 367 miliona KM, i očekujemo da bi on za ovu godinu mogao iznositi oko 450 miliona KM, dok je prošle godine bio nešto manji od 400 miliona KM”, rekao je Šinik.

 

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *