To je prošle sedmice najavio premijer FBiH Fadil Novalić, koji naglašava da je taj zakon pravna stečevina Evropske unije, te da mu nije jasno zbog čega se sindikati protive tome.
“Taj zakon je daleko mekši od onog u Americi. U Americi danas poslodavac ima potrebu za vama, plati vam dnevnicu, a sutra vam kaže da nema potrebe da dolazite na posao. Karikiram, ali to je liberalni kapitalizam u pravom smislu, gdje danas, ukoliko ste, govorimo Darvinovim jezikom, ulovili – jedete, ako niste ulovili – ne jedete. Međutim, Evropa je socijalnija, a mi smo još više”, kaže Novalić.
Međutim, Sindikat BiH se i dalje žestoko protivi novom zakonu, za koji tvrdi da će u još teži položaj dovesti radnike u FBiH.
Najavljuju iz Sindikata čak i borbu “prsa u prsa”, da spriječe dalju, kako tvrde, pljačku radnika, koji su oštećeni nelegalnom privatizacijom i korupcijom, koja je prisutna kada je u pitanju prodaja i preuzimanje firmi.
Ismet Bajramović, predsjednik Sindikata BiH, kaže da je stav Sindikata jasan i da neće dozvoliti donošenje zakona koji će u još goru poziciju staviti radnika naspram poslodavca.
Premijer Novalić, pak, tvrdi da vlast ne nudi zakon koji nije socijalan.
“Evropa zaista plaća visoku cijenu svoje socijalnosti na svjetskom tržištu”, poručuje Novalić, te potcrtava da nije problem u novom zakonu o radu, već je problem što novi zakon omogućava da se pristupi novim kolektivnim ugovorima, koji će imati određeni rok trajanja.
“Dosadašnji kolektivni ugovori su ‘luđačka košulja’ koja je nama svezana i zbog koje ćemo propasti. Iz kolektivnih ugovora proističu svi ovi milioni konvertibilnih maraka dugova i to prema onima koji nisu efikasni. Evo, recimo, ‘Željeznice FBiH’ ne plaćaju obaveze, ali imaju plate 1.200 KM. Oni krše Zakon o porezu, Zakon o preduzećima… ali kad im kažete ‘ljudi, zar nije bolje da imate platu 1.000, a da plaćate obaveze, penziono i zdravstveno osiguranje’, oni kažu ‘ne, imamo kolektivni ugovor, nijedan zakon nije bitan’. Bitan je samo ‘kolektivni ugovor’ i Sud presuđuje po ugovoru, a ne po zakonu, što je takođe nonsens, jer u zakonu piše da ne smijete, ako ste u gubitku, isplatiti regres, a kolektivni ugovor kaže da je regres obavezan”, kaže Novalić i dodaje da u novom zakonu o radu nema ništa kompromitujuće, te da ima čak i član koji definira rad na neodređeno vrijeme.
“To je neko ispolitizirao. Koletivni ugovor mora biti temporarnog karaktera, jer ukoliko nam ove godine bruto društveni proizvod raste, kolektivni ugovor može dopustiti rast plata. Ako pada, plata mora padati. Niko živ ne zna kako ćemo ta prava platiti. Novi kolektivni ugovori ne bi trebalo da budu neograničenog roka trajanja, jer ovakvi kakvi su sad jednom dijelu populacije, 125.000 ljudi, dali su neograničena prava, a onih ostalih 285.000 nemaju nikakva prava”, tvrdi Novalić, kojem Bajramović odgovara da kolektivni ugovori nisu “luđačka košulja” za FBiH, te da ne postoji nijedan zakon o radu u Evropi ili svijetu koji nema kolektivni ugovor.
“Oni hoće da kolektivni ugovor traje tri godine, a da uđu s radnicima i sindikatima u socijalni dijalog i ako za tri godine ne postignemo dogovor, kolektivni ugovor više ne važi. Na tako nešto nećemo pristati po cijenu borbe ‘prsa u prsa’. Spremni smo na sve”, kaže Bajramović.
Tvrdi da bi premijer trebalo bolje da prouči zakon, da bi trebalo bolje da ga informišu njegovi saradnici, pa bi vidio da i u sadašnjem kolektivnom ugovoru imaju mogućnost socijalnog dijaloga, te da Vlada FBiH treba da uđe u taj dijalog s radnicima i sindikatima.
“Predstavnici vlasti na neki način optužuju i sudove što presuđuju u korist radnika. Hoće li to da kažu da su i sudovi korumpirani jer poštuju zakon? Neka njihovi ministri, načelnici i ostali poštuju kolektivne ugovore, pa neće biti ni presuda, a ni milionskih dugova”, poručio je Bajramović.
Nezavisne