Za Sindikat obrazovanja RS i zaposlene u vrtićima je neprihvatljiv prijedlog posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u predškolskim ustanovama koji je dostavilo Ministarstvo prosvjete RS.
Koeficijenti koji su u prijedlogu ponuđeni su ponižavajuće niski. Tek prvi koeficijent koji je prešao onu najnižu platu od 650 KM, znači 8,67, koeficijent za visoku stručnu spremu sa cijenom rada od 110 KM, daje 658 KM neto platu. To je ponižavajuće za ovaj sindikat i ove ljude. Najniža plata sa cijenom rada bi trebalo da ima koeficijent 8,56 i sve ostale plate moraju da budu veće. Insistiramo na tome da dijelimo sudbinu lokalne zajednice u kojoj živimo i radimo, a to znači da koeficijenti koje tražimo moraju biti potpuno isti kao i za lokalnu samoupravu i socijalni rad – poručuje Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS.
On tvrdi da nije problem u Banjaluci i drugim većim lokalnim zajednicama, ali da jeste veliki problem u manje razvijenim opštinama.
Gnjatić napominje da već šest mjeseci pokušavaju postići dogovor s resornim ministarstvom, kako bi radnici zaposleni u predškolskim ustanovama u Srpskoj bili zadovoljni.
Draginja Bradašević, predsjednica Sindikalne organizacije JPU „Naša radost“ Modriča, poručuje da su radnici nezadovoljni.
– Želim da istaknem nezadovoljstvo radnika u predškolskim ustanovama, jer nama plate nisu povećane. Svi ostali su dobili kakvo-takvo povećanje, a mi smo pali na dno. Zato očekujemo da se u kratkom roku riješi i naše pitanje i da dobijemo povećanje plata – poručuje ona.
Ministarstvo je, kako kažu, na niz sastanaka, s predstavnicima sindikata pripremalo novi Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, uvažavajući prijedloge sindikata, ali i zaštitu interesa radnika s najnižim platama, kao i dijelu onih čiji je viši stepen stručne spreme imao manji koeficijent od zaposlenih sa nižim stepenom stručne spreme.
-Takođe, uvrstili smo prijedlog Sindikata obrazovanja za isplatu jubilarnih nagrada, koje bi se po donošenju novog Posebnog kolektivnog ugovora isplaćivale na 10, 20 i 30 godina rada u predškolskoj ustanovi, ali i novinu po kojoj su potpisnici pojedinačnih kolektivnih ugovora poslodavci, tj. predškolske ustanove i predstavnici granskog sindikata – navode u ministarstvu.
Naglašavaju da ne postoji opstrukcija Ministarstva prosvjete i kulture u potpisivanju Posebnog kolektivnog ugovora, naročito u dijelu koji se odnosi na koeficijente, jer ministarstvo nije zakonski nadležno da određuje cijenu rada zaposlenih u predškolskim ustanovama, niti koeficijente na osnovu stručne spreme zaposlenih.
Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju propisuje da je jedinica lokalne samouprave osnivač javne predškolske ustanove, te da je u njenoj nadležnosti obezbjeđivanje bruto plate zaposlenih, bruto naknada troškova i drugih ličnih primanja zaposlenih, materijalnih troškova i svih ostalih troškova potrebnih za neometan rad predškolske ustanove.
– Dakle, ministarstvo u Posebni kolektivni ugovor može definisati samo usvojene koeficijente od osnivača, lokalnih zajednica, u dijelu koji se odnosi na bruto koeficijent i bruto obračun plate prema Zakonu o radu Republike Srpske, ali ne može nametati rješenja lokalnim zajednicama kao osnivačima predškolskih ustanova i njihovim budžetima iz kojih se finansiraju – stoji u saopštenju.
Brojke