Simić: Odluka pravno važeća kada je strane dobiju pismeno

December 2, 2015, 1:55 pm

Kako je pojasnio Simić u pitanju je formalno pravna formulacija, jer Ustavni sud je izdao saopštenje sa sjednice, a nije objavio Odluku koja se dostavlja stranama u sporu.

Simić kaže da je tačno da su sudije koje su glasale protiv  najavile svoja izdvojena mišljenja o neslaganju koja će biti priložena uz Odluku u roku od 15 dana.

“Prema tome, Odluka ne može da bude drugačija nego što jeste, sadržaće razloge koje sadrži, s tim što će sastavni dio Odluke biti i ta dva izdvojena mišljenja sudija Kneževića i Simovića”, istakao je Simić za portal “Nezavisnih”.

Simić navodi da u samim pravilima Ustavnog suda postoji institut ponavljanja i preispitavanja Odluka kao vanredno pravno sredstvoi ističe da u tom pravcu Narodna skupština RS može podnijeti zahtjev u roku od jedne godine da se odluka preispita.

“To je pravni put kada Narodna skupština dobije Odluku Ustavnog suda.  A drugi put, kojim je već krenula RS, povodom ove pravnobesmislene Odluke je politička borba koja može dovesti da se turbulencije pojačaju  ili da poremećaji koje je donijela ova Odluka dovedu do toga da se pristupi promjeni Ustava u definisanja položaja i nadležnosti Ustavnog suda I načina odlučivanja u njemu kojim bi se spriječilo preglasavanje na štetu jednog eniteta ili jednog konstitutivnog naroda”, istakao je Simić.

Simić smatra da je kriza nastala nakon saopštavanja Odluke Ustavnog suda o Danu RS najveća kriza postdejtonske BiH.

Predsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman rekao je danas portalu „Nezavisnih“ da Odluka Ustavnog suda BiH o 9. januaru kao Danu Republike Srpske, još uvijek nije donesena, ističući da formalno pravno ona još nije dostavljena stranama.

„Postoje izdvojena mišljenja za koja je rok 15 dana da se dostave, a već su najavljena i mislim da bi Odluka stranama trebala biti otpremljena tek za nekih 20 dana“, rekao je Ćeman.

Kazao je I da ne želi da komentariše izjavu svoje koleginice, zamjenice predsjednika Ustavnog suda BiH Margarite Nikolovske, ali da je mišljenja da je I Nikolovska samo pojasnila procedure kako one stoje i kako treba.

Makedonski sudija u Ustavnom sudu BiH Margarita Nikolovska rekla je da nedavnom Odlukom Ustavni sud nije ukinuo 9.januar kao Dan Republike I da postoji mogućnost preispitivanja Odluke ako se dostave novi dokazi.

Ustavni sud BiH u saopštenju za javnost nakon sjednice u četvrtak 26. novembra saopštio je da usvaja zahtje Bakira Izetbegovića i da član 3.b) Zakona o praznicima Srpske nije u skladu sa  Ustavom BiH.

Za tu odluku glasala su dvojica bošnjačkih i troje stranih sudija. Dvojica sudija Hrvata i dvojica Srba bili su protiv.

Najviši zvaničnici Republike Srpske u nedjelju su ovu odluku suda odabacili kako neprihvatljivu i odlučili da se u narednom periodu raspiše referendum na kom će se građani RS izjasniti o tome da li podržavaju Odluku Ustavnog suda BiH o Danu RS i da li su za to da 9. januar ostane Dan RS.

„Odluka Ustavnog suda BiH o tome da 9. januar proglasi kao neustavan Dan RS je na sastanku odbačena kao neprimjenjiva, a svi učesnici razgovora ostali su pri Deklaraciji Narodne skupštine RS. Prestavnici RS će brzo predložiti promjenu Zakona o Ustavnom sudu koji treba da se usvoji u roku od 120 dana i da se izbace strane sudije iz tog suda. Ukoliko se to ne dogodi mi ćemo odlučiti o daljem učešću srpskih predstavnika u institucijama BiH“, rekao je nakon sastanka predsjednik RS Milorad Dodik.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *