Stres je postao deo naše svakodnevice, ali postoji način kako da se sa tim izborite i barem malo sebi olakšate.
Dr Merilin Glenvil kaže da postoji dosta načina da se borite protiv stresa – od unošenja određenih namirnica, do vežbanja u pravo vreme.
Jedite malo i često
Dr Glenvil kaže da je održavanje optimalnog nivoa šećera u krvi, ključ u borbi protiv stresa. “Opadanje nivoa šećera u krvi do kojeg tokom dana dolazi zbog velikih pauza između obroka ili zato što ne jedete odgovarajuću hranu, stimuliše oslobađanje hormona stresa”, objašnjava ona. “Hormon stresa može glukozu koja se skladišti u jetri da vrati natrag u krvotok. To je razlog zašto osećate nervozu kada padne nivo šećera”.
Dr Merilin savetuje da jedete manje obroke svaka dva do tri dana sata. “Neka to budu obroci koji sadrže proteine. Jedite, na primer, bareno jaje, malo tunjevine i braon pirinča. Na taj način ćete sprečiti nagle promene šećera u krvi i neizdrživu želju za slatkišima. Samim tim, smanjuje nivo adrenalina, zbog čega ćete biti smireniji i manje pod stresom”.
Smejte se
Glasno, iskreno smejanje je najbolji lek za stres, kaže dr Merilin. Smeh povećava nivo energije, smanjuje nivo stresa, poboljšava imuni sistem i povećava prag tolerancije na bol. Stimuliše oslobađanje endorfina, hemikalije koja čini da se osećamo srećnim i opuštenim. Smeh snižava nivo hormona stresa – adrenalina i kortizola, što znači da vam je svakodnevno potreba “partija” smeha.
Vreme za trening
“Ne bi trebalo da vežbate intenzivno pre odlaska na spavanje jer se povećati nivo adrenalina, pa ćete teže zaspati. Osim toga, ako vam je trening previše naporan, umesto da vam da energiju, iscrpeće vas”, kaže dr Glenvil. Ona preporučuje da se ujutru bavite aktivnostima poput trčanja ili aerobika, a da veče odvojite za laganije fizičke aktivnosti. “Za kraj dana su idealni šetnja ili joga, koje će vam pomoći da protegnete mišiće i psihički se opustite”.
Jaja za jutro
Doktorka kaže da je konzumiranje jaja ujutru sjajan način da na početku dana podignemo nivo serotonina u telu. “Telo proizvodi serotonin od triptofana, koji se nalazi u mlečnim proizvodima, ribi, bananama, soji, bademima i kikirikiju. Kombinacija ovih namirnica sa ugljenim hidratima, poput braon pirinča, hleba od žitarica ili ovsene kaše, stimuliše oslobađanje insulina i triptofana”.
Napravite pauzu
Idealno je da napravite pauzu samo nekoliko minuta, na nekom tihom mestu, i duboko udahnete nekoliko puta, kako biste umanjili stres. Zadržite dah pet sekundi, stegnite mišiće, izdahnite i opustite mišiće.
Kofein nije samo u kafi
“Kofein stimuliše oslobađanje hormona stresa, zbog čega postajete nervozniji”, objašnjava dr Merilin. Ona ne preporučuje da odjednom prestanete da unosite kofein jer to može izazvati posledice – glavobolju, osećaj umora, depresiju… Umesto toga, savetuje da postepeno smanjujete količinu kofeina koju unosite.
Imajte na umu da se kofein ne nalazi samo u kafi i čaju. Čokolada sadrži supstancu sličnu kofeinu, teobromin, koji ubrzava rad srca, uzrokuje anksioznost, nesanicu.
Autor: mondo.rs