Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je u Narodnoj skupštini da će svaki korisnik prava iz socijalne zaštite u skladu sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj zaštiti preračunato dobiti uvećanje od 10 odsto u odnosu na novac koji je ranije primao po ovom osnovu.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je ovaj prijedlog izmjena zakona koji predviđa neodložnu i direktnu finansijsku podršku korisnicima prava iz socijalne zaštite, odnosno pripadnicima ranjivih društvenih grupa, da bi se umanjile posljedice aktuelnog rasta cijena i unaprijedio njihov socio-ekonomski položaj.
Izmjenama je povećan procenat osnovice koji služi za određivanje visine prava na novčanu pomoć, i to za pojedinca 17 odsto od osnovice, za porodicu sa dva člana 22 odsto, za porodicu sa tri člana 27 odsto, za porodicu sa četiri člana 30 odsto i za porodicu sa pet i više članova 33 odsto.
Povećan je procenat osnovice koji služi za određivanje visine prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica, i to na 22 odsto od osnovice za lice koje je potpuno zavisno i 11 odsto od osnovice za lice koje je djelimično zavisno od drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba.
Povećan je i procenat osnovice koji služi za određivanje visine prava na ličnu invalidninu i to na 17 odsto od osnovice za lice koje ima tjelesno oštećenje u visini od 100 odsto, 14 odsto za lice koje ima tjelesno oštećenje u visini od 90 odsto, 12 odsto za lice koje ima tjelesno oštećenje u visini od 80 odsto, 10 odsto za lice koje ima tjelesno oštećenje u visini od 70 odsto.
Tokom poslaničke rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj zaštiti, poslanici vladajućih stranaka ocijenili su zadovoljstvo zbog povećanja izdvajanja za socijalnu zaštitu u prosjeku od 10 odsto, što će pomoći ugroženim kategorijima u Srpskoj u vremenu aktuelnog rasta cijena i inflacije.
S druge strane, poslanici opozicije su ocijenili da izdvajanja za ove kategorije društva nisu dovoljna i da moraju biti veća da bi se obezbijedio minimum socijalne sigurnosti.
U Narodnoj skupštini data je kratka pauza nakon čega će poslanici glasati o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, koji je razmotren po hitnom postupku.
RTRS (Foto: arhiva)