Kada je riječ o virusu korone, istakao je da je Srpska spremna ukoliko se virus pojavi kod nas.
Dodao je da se pod tim misli na pripremne radnje i mehanizme koordinacije sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
– Shodno tome da se radi o nepoznatom virusu koji je izazvao zabrinutost, urađeno je nekoliko pripremnih aktivnosti. Imenovan je Koordinacioni tim koji radi prijem, obradu i obavještavanje u vezi sa informacijama. Pripremljen je Akcioni plan prema prekoprukama Svjetske zdravstvene organizacije – istakao je Šeranić.
Pojasnio je da javnost mora znati da preporuke koje idu od Svjetske zdravstvene organizacije idu prema zemljama u zavisnosti od stepena pojave korona virusa u toj zemlji.
– U Srpskoj nema sljučajeva virusa korone, čak ni slučajeva za koje se smatra da bi mogli da budu virus korona – istakao je on.
Šeranić je naveo i određene preporuke.
– Prije svega pranje ruku je ono što je najbitnije, pogotovo u slučaju kontakta sa nekim ko ima respiratorno oboljenje. Zdravstveni radnici moraju jasno da provedu kontrole infekcije u svojim zdravstvenim ustanovama. U narednom periodu shodno situaciji koja se bude odvijala u Evropi, da se tako i ponašaju – dodao je on.
Na sjednici Vlade razgovarano je i o investicijama koje se realizuju u sektoru zdravstva.
Vlada usvojila informaciju
U Republici Srpskoj nema potvrđenih slučajeva infekcije virusom korona, navodi se u informaciji koju je danas usvojila Vlada Srpske i ističe da se vrši pojačan epidemiološki nadzor i prate sve preporuke Svjetske zdravstvene organizacije.
Institut za javno zdravstvo i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite svakodnevno prate epidemiološku situaciju u Srpskoj u vezi sa virusom korona, a sve mjere sprovode se u skladu sa procjenom trenutne situacije.
– Sprovode se sve mjere fokusirane na rano otkrivanje eventualnih sumnjivih slučajeva s ciljem sprečavanja nastanka i širenja bolesti izazvanih novim korona virusom. Svim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj upućene su preporuke za postupanje – navodi se u saopštenju.
Napominje se da je neophodno izbjegavati bliski kontakt sa osobama koje imaju akutnu respiratornu infekciju, a lica koje dolaze iz Kine i obole od respiratorne infekcije treba da se jave u nadležnu zdravstvenu ustanovu radi pravovremenog liječenja i sprečavanja širenja bolesti.
– Putnici koji imaju simptome akutne respiratorne infekcije treba da prilikom kašljanja i kihanja prekriju nos i usta jednokratnim maramicama, te peru ruke. Potrebno je često pranje ruku, posebno nakon direktnog kontakta sa bolesnim ljudima ili njihovom okolinom – navodi se u saopštenju.
RTRS