Ministar zdravlja i socijalne zaštite izrazio je zadovoljstvo činjenicom da Republika Srpska ima požrtvovane zdravstvene radnike koji daju maksimum u ovoj situaciji, ali da je istovremeno pogođen jer je ogroman broj i mladih i starih na liječenju zbog kovida.
Šeranić je poslije vizite oboljelih od kovida 19 na Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/, koju je obavio zajedno sa rukovodstvo ove ustanove, istakao da na UKC-u leži 450 lica, te da ih je još 600 do 700 duž cijele Srpske.
– Danas sam vidio ono o čemu posljednjih mjesec dana čitam u izvještajima. Mi se od avgusta spremamo za ovu situaciju i tada smo napravili planove da bolničke kapacitete stavljamo na raspolaganje oboljelima od kovida, ali i da svim drugim pacijentima omogućimo redovnu zdravstvenu zaštitu – rekao je Šeranić novinarima.
On je naveo da je danas obišao Centar urgentne medicine i ambulante, gdje je razgovarao sa pacijetima koji su došli na kontrolne preglede.
– Imao sam prilike da obiđem odjele na koje su smješteni pacijenti sa srednje teškim i teškim kliničkim slikama, ali i da obiđem Kliniku intenzivne medicine, gdje je oko 50 lica na respiratoru – naglasio je Šeranić.
On je istakao da je vidio ogromnu požrtvovanpost zdravstvenih radnika, kojima se zahvalio za sve što čine svih ovih mjeseci otkada traje pandemija.
– Nas samo solidarnost i kolektivitet mogu usmjeriti u pravom pravcu, pri tom mislim da našu individulanu odgovornost i da stanemo u kraj pandemiji – poručio je Šeranić, koji je istakao da se reorganizacija UKC-a pokazala kao dobra stvar.
Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić istakao je da je prethodnih pet dana potpuno reorganizovana ova zdravstvena ustanova, kada je Sjeverno krilo preseljno u Јužno, a od Sjevernog napravljen urgentni centar za zbrinjavanje, trijažu i dijagnostikovanje pacijenata suspektnih i oboljelih od kovida 19.
Ono što zabrinjava u ovom trenutku je što imamo 455 oboljelih od kovida, što je ogroman broj i nemamo informaciju da ijedna bolnica u okruženju ima toliko oboljelih na jednom mjestu – rekao je Đajić.
On je dodao da je dobra vijest da su svi smješteni u adekvatnim uslovima, kakvih rijetko gdje ima u okruženju.
– Obišli smo intenzivnu jedinicu gdje imamo više od 50 pacijenata na respiratorima, što je alarm svima za uzbunu – napomenuo je Đajić.
Đajić je naveo da je zajedno sa resornim ministrom obišao zdravstvene radnike, koji su se herojski i patriotski ponijeli u ovoj situaciji.
On je dodao da je ubrzano opremanje zgrade stare hirurgije gdje su premješteni pacijenti Onkologije, Hematologije i dijela Pulmologije, tako da i pacijenti oboljeli od drugih bolesti imaju sve uslove za liječenje.
– Ove sedmice hospitalizovali smo više od 400 pacijenata, ali nikom nije nedostajalo ništa, ni krevet ni lijek, ni medicinska briga. Moram reći da je situacija stabilna i već smo napravili dogovor da lakši pacijenti ima smještaj u Banji Slatina, njihovi zdravstveni radnici su bili ovdje na edukaciji, a mi ćemo slati naše ljekare da im pomognu – rekao je Đajić.
On je podsjetio da je Vlada Srpske za sanaciju zgrade stare hirirgije izdvojilla 1,3 miliona KM, te da nedostaje još 15 dana da se kompletan objekat završi.