Borba protiv korupcije, partijskog zapošljavanja i zloupotreba institucija može dati rezultate samo ako svi radimo jedinstveno i tu ne bi smjelo da bude podjela, poručio je predsjednik SPS Goran Selak na pres konferenciji koja je održana u prostorijama SPS u Banjaluci.
On je podsjetio da su poslanici Socijalističke partije Srpske tražili da Vlada Srpske objavi transkript sjednica na kojima se odlučivalo o sporu sa Viaduktom, gdje je Republika Srpska dužna da plati 100 miliona maraka, iako pomenuta firma ima nula zaposlenih i funkcioniše kao poštansko sanduče u Portorožu, te da Vlada i premijer do danas odbijaju da daju odgovore.
– Skrivanje odgovornih u aferi Viadukt od strane premijera Radovana Viškovića nema nikakvo logično objašnjenje i za nas ta čitava situacija predstavlja nedopustiv skandal za koji neko mora da odgovara.
Za 100 miliona mogli smo izgraditi vrtiće u svim opštinama i gradovima, mogli smo da podržimo 20.000 novorođenih beba sa po 5.000 maraka, da pomognemo mladima kroz izgradnju stambenih jedinica ili da tih 100 miliona uložimo u podsticaj našim privrednicima. Ovako, niko ne zna ni kako smo ostali bez tog novca ni ko je za to odgovoran – poručio je Selak.
On je istakao da je SPS predložila set mjera za borbu protiv korupcije te da je potrebno da svi politički subjekti sjednu i usaglase konačan set mjera kojim bi se krenulo u realizaciju politike nulte tolerancije prema korupciji.
– SPS predlaže da borba protiv korupcije i zloupotrebe institucija bude zadatak oko kojeg će se okupiti svi politički subjekti, bez obzira na kojoj su strani. To je vitalni nacionalni interes i tu treba da pokažemo srpsko jedinstvo.
Naše mjere uključuju izbor glavnog revizora od strane opozicije, bez obzira ko vršio vlast i da se u okviru Glave službe za reviziju formira posebno odjeljenje za praćenje javnih nabavki. Predlažemo takođe da se izbor direktora policije vrši na način da ga izabere dvotrećinska skupštinska većina, kao i formiranje specijalne jedinice u okviru MUP za borbu protiv korupcije.
I naravno, da svi funkcioneri na lokalnim i republičkim nivoima objave svoju imovinu na početku i na kraju mandata i da se onima koji objave lažne podatke izrekne mjera trajne zabrane političkog djelovanja – istakao je Selak.