Šehovac: Srbija i Srpska moraju tužiti NATO

March 24, 2021, 11:58 am

U Crkvi Svetog Vasilija Ostroškog na Veljinama, u opštini Istočna Ilidža, služen je pomen borcima i civilima poginulim tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju od 24. marta do 10. juna 1999. godine.

Predsjednik Skupštine Opštinske boračke organizacije “Ilidžanski borac” Goran Šehovac izjavio je da, zbog bombardovanja, i Republika Srpska i Srbija moraju tužiti NATO jer je riječ o najvećem zločinu koji je počinjen nakon posljednjeg rata.

“Milijarde i milijarde štete je napravljeno na teritoriji i Srbije i Republike Srpske. Ne mogu se platiti, a ni vratiti izgubljeni ljudski životi u NATO bombardovanju, a ni onih ljudi koji umiru od posljedica osiromašenog uranijuma”, istakao je Šehovac.

Prema njegovim riječima, mnogo djece, žena i muškaraca i u Republici Srpskoj i u Srbiji umrlo je i umire od bolesti izazvanih osiromašenim uranijumom.

“Agresija je izvršena bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a istovarili su svu onu pogan što su držali u magacinima, tako da možemo pričati o kasetnim bombama i osiromašenom uranijumu”, rekao je Šehovac novinarima u Istočnom Sarajevu.

On je istakao da na današnji dan “Ilidžanski borac”, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom, želi da oda počast svim poginulim borcima i civilima u Srbiji, te dodao da Ilidžanci najbolje znaju koliko je Srbija u posljednjem otadžbinskom ratu pomagala tadašnjem Srpskom Sarajevu.

“Stanovnici opština u sastavu današnjeg Istočnog Sarajeva saosjećaju sa građanima Srbije. Svi znamo koliko je ranjenika spaseno u Srbiji, koliko nam je Srbija pomogla u medicinskom dijelu i u svemu ostalom da bismo opstali na ovom prostoru”, naglasio je Šehovac i dodao da je današnji dan jedan od najtužnijih.

Intervencija NATO-a izvršena je bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a, prema procjenama, ubijeno je oko 1.000 vojnika i policajaca i oko 2.500 civila, od kojih 79 djece, dok se procjenjuje da je ranjeno više od 12.000 lica.

Tog 24. marta 1999. godine, pali su prvi projektili koje su ispalile snage NATO-a, a koji su pogodili ciljeve u Prištini, čime je zvanično počela vojna kampanja koja je trajala narednih 78 dana.

Tokom bombardovanja, gađani su vojni, ali i civilni ciljevi – bolnice, fabrike, mostovi, pruge, predajnici, elektroenergetska postrojenja…

Bombardovanje SR Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN.

Nezavisne.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *