Ministar spoljnih poslova Njemačke Frank Valter Štajnmajer izjavio je da će Rusija moći da se vrati u „Osmorku“ tek nakon što ispuni određene uslove. „Ne bih želio da format G7 bude dugoročan.
Treba da stvorimo uslove za vraćanje na format G8, ali ove godine ti uslovi se još nisu razvili“, izjavio je Štajnmajer uoči sastanka „Sedmorke“ u Hirošimi.
„Za godinu dana vidjećemo da li će uloga Rusije biti jednako konstruktivna i tada će zemlje–članice G7 da razmotre kada će povratak biti moguć i kakve uslove je neophodno ispuniti za to“ dodao je ministar.
Govoreći o uslovima povratka Rusije u „Osmorku“ Štajnmajer je naglasio neophodnost doprinosa Rusije u nalaženju „političkog rješenja“ krize u Ukrajini i „konstruktivnu ulogu u uspostavljanju mira u Siriji“.
„Očigledno je da nijedan međunarodni sukob nije moguće riješiti bez Rusije“, izjavio je Štajnmajer.
Ministri spoljnih poslova članica Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta (G7) sastaju se danas u japanskom gradu Hirošimi na dvodnevnom sastanku, na kojem će raspravljati o aktuelnim temama poput situacije na Bliskom Istoku i migrantske krize.
Štajnmajer će, međutim, propustiti današnje sastanke pošto zbog problema sa avionom nije uspio da na vrijeme stigne u Hirošimu iz Kine, gdje se nalazio u zvaničnoj posjeti, prenijele su svjetske agencije.
Očekuje se da će šefovi diplomatija država G7 u Hirošimi razgovarati o aktuelnim svjetskim problemima kao što su situacija na Bliskom istoku, migrantska kriza, konflikt u Ukrajini i terorizam.
Dvodnevnom sastanku će prisustvovati predstavnici Britanije, Francuske, Kanade, Njemačke, Italije, Japana i SAD. „Grupa sedam“ formalno je proširena na G8 nakon pristupanja Rusije 1998. godine, međutim faktičko učešće te države u toj organizaciji je počelo ranije.
Zbog dešavanja na Krimu 2014. godine članice su donijele odluku da ne učestvuju na samitu G8 u Sočiju, već su se okupile u Briselu.
Države–članice G7 izjavile su da ne žele da razgovaraju sa Rusijom dok Moskva ne izmijeni svoju politiku po pitanju Krima.
(agencije)