Sedam zanimljivih činjenica o jajima koje će vas iznenaditi

September 5, 2020, 7:01 am

Mislite da znate sve o jajima, osim o mnogo varijanti za njihovu pripremu?

Ispostavilo se da ono što se krije u ljušturi ima više tajni nego što smo mislili. Evo bar 7 zanimljivih činjenica o jajima koje će vas iznenaditi.

1. Jaje se ne čuva u frižideru

Protivno opće prihvaćenom shvatanju, jaja se ne čuvaju u frižideru. Zašto? Zato što su ona prirodno pokrivena zaštitnom folijom koja smeta bakterijama da uđu.

2. Ljuska ima pore

Ljuska jajeta ima pore i zbog toga, kada se stavi u zamrzivač, ono može da upija sve mirise. Vjerovatno vam se dešavalo i znate da to nije prijatno uopšte. To je onda još jedan razlog da izbjegavate da stavljate jaja u frižider.

3. Žumance se konzumira u roku od 24 sata

Ne možete da uradite ništa sa razbijenim jajetom. Razbijeno, to je omiljeno mesto mikroba. Nemojte ga stavljati u čašu ili tanjir dok ga ne pripremite. Sirovo žumance treba da se konzumira u roku od 24 sata – ne više.

4. Svaki broj znači nešto

0, 1, 2 ili 3… svako prodato jaje treba da ima broj na ljusci, da bi informisalo potrošača o načinu gajenja kokoške, koja ga je snijela. Broj 0 znači da je jaje proizvod sa biološke farme, 1 – da je kokoška gajena na otvorenom, 2 – kokoške nisu bile u kavezu, ali su u zatvorenim prostorima i 3 da je kokoška odrasla u kavezu.

5. Jaja nemaju istu boju, zašto…

U nekim zemljama jaja su bež, u drugima su najčešće bijela. Kod nas ima i jednih i drugih, ali najviše je onih tamnijih. Boja jaja nema nikakve veze s kvalitetom. Boja zavisi od rase koke nosilje.

6. Nikada ne perite jaja

Često se dešava da su neka prljava. Ali ne treba da se plašite, ljuska sprječava da prljavština uđe u jaja. Ako perete jaja, vi skidate zaštitnu barijeru i rizik od prljavštine će postati veliki.

7. Provjerite je li jaje svježe, a da ga ne razbijete

Dovoljno je da ga potopite u čašu s vodom. Ako potone, znači da je svježe, ako je na sredini, treba da ga konzumirate brzo, ako pliva slobodno, nije odgovarajuće za konzumiranje, piše Bonapeti.

Radiosarajevo.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *