Na području Banjaluke sedam poslovnih subjekata nije obezbijedilo mjere propisane Uredbom sa zakonskom snagom o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, te su im inspektori izrekli kazne u vrijednosti od 13.000 KM.
U skladu sa ovom uredbom pravna lica i preduzetnici u oblasti trgovine, ugostiteljstva i pružanja ostalih usluga obavezni su sprovoditi vanredne mjere dezinfekcije, obezbjeđivanja lične zaštitne opreme, zaštitnih mjera fizičke distance i sprečavanja okupljanja u većim grupama, odnosno ostale venredne mjere čiji je cilj sprečavanje ili suzbijanje zaraznih bolesti.
Inspektori su juče na području Republike Srpske kontrolisali 173 poslovna subjekta, saopšteno je iz Inspektorata Republike Srpske.
Na graničnim prelazima u Republici Srpskoj inspektori su juče izdali 1.342 rješenja o upućivanju lica u izolaciju, karantin i pod zdravstveni nadzor, od čega je 113 putnika i 1.229 vozača u međunarodnom transportu.
Sa prebivalištem na području Federacije BiH evidentirano je 436 lica, a 12 lica sa prebivalištem na području Brčko distrikta.
Iz Inspektorata su saopštili da su angažovani u punom kapacitetu za dvadesetčetvoročasovni nadzor putnika na 19 graničnih prelaza na teritoriji Srpske u cilju suzbijanja širenja bolesti izazvane virusom korona, kao i na graničnim prelazima i carinskim ispostavama određenim za uvoz robe koja podliježe obaveznoj inspekcijskoj kontroli, u cilju nesmetanog odvijanja robnog prometa prilikom uvoza.
Za potrebe sprovođenja ove vrste nadzora angažovani su republički tržišni, fitosanitarni, zdravstveni i inspektori za hranu, koji su juče pregledali 270 pošiljki različite vrste robe.
Iz Inspektorata pozivaju poslovne subjekte u Republici Srpskoj da se pridržavaju definisanih mjera i ne izlažu riziku od kažnjavanja, jer kontrole na terenu vrše i inspektori jedinica lokalne samouprave, čime je broj kontrola značajno veći, a posjetu inspektora mogu očekivati u svakom trenutku. /k
SRNA