Patrijar Irinej preminuo je u 90. godini od posledica korona virusa. Za 45. patrijarha koji je umro jutros u 07.07 sati govorilo se da je imao veoma blizak i dobar odnos sa njegovim prethodnikom, patrijarhom Pavlom koji je preminuo 2009. godine.
Vest da je umro patrijarh Irinej stigla je nakon 15 dana teške borbe sa korona virusom, koju je patrijarh izgubio pošto mu je zdravstveno stanje naglo pogoršano u noći između srede i četvrtka.
Patrijarh Irinej nekoliko puta je govorio o svom prethodniku, koji mu je inače bio i profesor. U jednoj od beseda u rodnom mestu Pavla, Irinej je otkrio šta nikada neće zaboraviti o njemu, ali i šta su o Pavlu govorili “zli ljudi” dok je bio na položaju
– Skromnost je karakteristika života patrijarha Pavla. Ne mogu nikad da zaboravim da mi je, kad sam posetio manastir Raču, ustupio svoju sobu, a on je otišao da spava u štali – rekao je patrijarh Irinej u besedi u Kućancima kod Donjeg Miholjca, rodnom mestu patrijarha Pavla.
Učitelj i đak
Irinej je tada osveštao obnovljeni Hram Svetih apostola Petra i Pavla, gde je pokojni patrijarh Pavle kršten.
– On je meni godinu dana bio profesor u Prizrenskoj bogosloviji. Kad sam nakon nekog vremena posetio manastir Raču, bila je manastirska slava i bilo je mnogo naroda. On je meni, svom đaku, dao svoju sobu, a on je prespavao u štali, sa jednim ćebetom je tako proveo noć. Jedna izuzetna ličnost našega vremena. Njegove reči su postale poslovice za naš narod. I deca u Beogradu ponavljaju “budimo ljudi”, a to je ono što od nas traži i crkva i jevanđelje i sam Gospod naš koji nas je stvorio – rekao je patrijarh Irinej i podsetio da je patrijarh Pavle živeo životom običnih prostih ljudi.
Patrijarh Irinej je tada istakao da je patrijarh Pavle čovek ovoga vremena, ali i čovek koji je bio iznad vremena, koji je od momenta kad se zamonašio do poslednjeg dana života ostao isti i provodio iste principe.
– Ono što ga posebno krasi je smirenost. To je jedna dobrota koja je samosvojstvena ljudima Božjim. I tu dobrotu su svi osećali. Svi su želeli da čuju reč njegovu, a njegova skromnost je primer za sve nas. On se ugledao na svete apostole, čije ime i nosi, kao i što su se apostoli ugledali na svoga učitelja Spasitelja Hrista. To što je naučio i saznao nije bila samo teorija, to nisu bile njegove reči, to je bio njegov život – rekao je Irinej.
Primer za sve
Govorio je tada i da se reči patrijarha Pavla stalno ponavljaju, kao i da, koliko je bio uvažavan, ne samo u Beogradu već i na Kosovu i Metohiji, gde je proveo 35 godina, najbolje se videlo na dan njegove sahrane, kad je gotovo čitav Beograd došao da ga isprati.
– Tu se pokazalo koliko je njegovo ime privlačno bilo za ljude. Mada dok je bio na položaju na kom je bio, bilo je mnogo zlih ljudi koji su mu pripisivali mnoge osobine koje su bile daleko od njega. Patrijarh Pavle je uvek govorio da zlo nikad dobro doneti neće, i ne može. Da izvučemo poruku da zlo ne može da ostane trajni poredak i odnos među ljudima – zaključio je Irinej.
“Za narod je patrijarh Pavle svetac”
Patrijarh Irinej je tada rekao i da narod svakodnevno posećuje i celiva grob patrijarha Pavla u manastiru Rakovica, pripali sveću i pomoli mu se jer ga mnogi smatraju za svetog čoveka crkve.
– Kad će to crkva učiniti, to prepuštamo Bogu i prilikama, ali za narod je on sveti patrijarh srpski Pavle i ostaće takav i u nasleđe našem narodu. Ličnost kao što je bio patrijarh Pavle je ličnost koja je potrebna i koju žele narodi. I kad bismo imali više takvih ljudi, sigurno bi drukčije stanje bilo i u svetu i kod nas – rekao je patrijarh Irinej.