Generalni sekretar SDS-a Igor Ostojić rekao je da RTRS duguje za obavezno socijalno i zdravstveno osiguranje zaposlenih više od 4,5 miliona KM.
“Niko sa sigurnošću u ovom trenutku ne može da utvrdi koliki je stvarni dug RTRS-a. Prema nekim podacima, dug iznosi čak i 30 miliona KM”, naveo je Ostojić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je ukazao da je više od 100 radnika posljednjih godina zaposleno, te da se uprkos lošoj finansijskoj situaciji raspisuju nove javne nabavke, a da Upravni odbor RTRS-a ne želi da potpiše izvještaj o radu za prošlu godinu, jer bi time preuzeo odgovornost za loše stanje u javnom servisu.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Srpske Nedeljko Glamočak rekao je da Narodna skupština, kao osnivač RTRS-a, nije popunila Upravni odbor ovog medija, koji trenutno funkcioniše sa dva člana.
On smatra da je uređivačka politika RTRS-a u funkciji jedne političke partije, odnosno SNSD-a, te da se “osmišljava u kabinetu predsjednika Vlade Republike Srpske Željke Cvijanović”.
Glamočak je ocijenio da je stanje u RTRS-u alarmantno i da se ne smije dozvoliti da ovo preduzeće ode u stečaj kao Robne rezerve, te naveo da su se i radnici javnog servisa prije nekoliko mjeseci obratili poslanicima sa zahtjevom da zaštite RTRS i njihova prava, prije svega, osnovno pravo na liječenje.
Komentarišući odluku Regulatorne agencije za komunikacije da se RTRS kazni zbog informativnog programa, Glamočak je rekao da je centralna informativna emisija javnog servisa 90 odsto posvećena jednoj političkoj opciji, te da saradnja sa Goranom Suvarom pokazuje da su “otišli u kriminalno podzemlje”.
Upitan da prokomentariše izjavu predsjedavajućeg Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staše Košarca da Savez za promjene zajedno sa liderom SDA Bakirom Izetbegovićem napada Republiku Srpsku, Glamočak je rekao da takve izjave imaju za cilj da prikriju određena pitanja i probleme, poput problema na RTRS-u i u Robnim rezervama, ali da to ne dovodi do rješenja.
Na konferenciji SDS-a je istaknuto da je Vlada Srpske “probila sve limite mogućnosti zaduživanja”, te da je “situacija opasna jer će Srpska svoja prirodna bogatstva založiti za dugove, što se već događa”.
Rukovodstvo RTRS-a poručuje zabrinutim SDS-ovcima da Јavni servis nije, niti će biti u stečaju.
– Obaveze prema državi su reprogramirane, redovno se izmiruju. Saznanja SDS-a o ogromnim dugovanjima RTRS-a su potpuno netačna. Obaveze prema dobavljačima od 2014. do danas smo smanjili za preko 2,5 miliona KM. Finansijske obaveze RTRS-a su javni podatak, postoje institucije koje to objavljuju na svojim sajtovima i taj podatak je dostupan svima. Tako da apsolutno ne stoji konstatacija da se ne zna kolike su obaveze, to je podatak dostupan svima, ali to je manipulacija – kaže generalni direktor RTRS-a Draško Milinović.
Da su htjeli da iznesu prave podatke, kaže Milinović, koristili bi podatke koje im je proslijedio Odbor javnih servisa BiH, a gdje se jasno vidi da sva dugovanja imaju jasan razlog, a to je drastičan pad naplate RTV takse u Federaciji. U 2016. 56 odsto od ukupnih prihoda od takse u BiH naplaćeno je na teritoriji Srpske, a 44 odsto na teritoriji Federacije, što se nije desilo od osnivanja javnih servisa.
– Svi javni podaci koji su dostupni u ovom momentu svima u BiH govore da u Federaciji 540.000 domaćinstava godišnje ne plaća RTV taksu. RTRS zbog toga trpi višemilionske gubitke – tvrdi Milinović.