U današnje vrijeme i brz tempo života rijetko ko se svakodnevno ne susreće sa stresom. Ali Miler, integrativni dijetetičar i autor knjige o ishrani za ljude koji pate od anksioznosti “Anti-Anxiety Diet”, smatra da određena hrana ima veliku ulogu u popravljanju raspoloženja.
“Dijeta koja sadrži hranjive materije iz neobrađenih namirnica pomaže u stvaranju ravnoteže neurotransmitera poboljšavajući rad crijeva”, ističu nutricionisti.
Ovo su njihovi savjeti o hrani koja smanjuje stres i budi osjećaj sreće.
1. Ćuretina
L-triptofan, aminokiselina koja se nalazi u ćurećem mesu, relaksira i pomaže kod anksioznosti.
“L-triptofan pomaže tijelu da proizvede serotonin, smirujući neurotransmiter koji reguliše spavanje. Triptofana najviše ima u hrani bogatoj bjelančevinama, naročito u ćuretini, ali i u orašastim plodovima, sjemenkama i pasulju”, kaže nutricionista Natali Rone.
2. Losos
Ova zasićena i svestrana riba bogata je omega-3 masnim kiselinama, koje su esencijalne za rad mozga i nervnog sistema.
“Pokazalo se da konzumacija ovih masnoća poboljšava raspoloženje i smanjuje rizik od depresije”, objašnjava nutricionistkinja Sintija Sas.
3. Tamna čokolada
Tamna čokolada ima više antioksidanasa od ostalih vrsta čokolade.
Antioksidansi u tamnoj čokoladi podstiču opuštanje krvnih sudova, što pojačava cirkulaciju i snižava krvni pritisak.
“Istraživanja su pokazala da je tamna čokolada pomogla ljudima koji pate od anksioznosti ili su pod stresom. Oni koji su jeli oko 40 grama tamne čokolade dnevno tokom dvije nedjelje smanjili su nivo hormona stresa”, kaže Sintija Sas.
4. Špargle
Špargle imaju umirujući efekat na ljude, jer sadrže puno materija čiji se nedostatak povezuje s depresijom (folati).
Takođe, špargle spadaju u prebiotsku hranu, što znači da su izvor hrane za probiotike, za koje se smatra da pozitivno utiču na raspoloženje.
“Samo jedna porcija kuvanih špargli sadrži 70 odsto preporučenog dnevnog unosa folata”, objašnjava Sintija Sas.
5. Citrusi
“Nadbubrežne žlijezde su najkoncentrisanije skladište vitamina C i koriste ga za regulaciju kortizola”, kaže Ali Miler.
Istraživanja pokazuju da je dodatak vitamina C povezan sa smanjenim intenzitetom anksioznosti. Uvijek je bolje uzimati hranjive materije iz hrane, a ne preparata.
“Dodajte limun, limetu ili narandžu u čaj ili sok, a citruse možete dodati i u salate”, savjetuje Milerova.
6. Brokule
Tamnozeleno povrće poput brokula sadrži magnezijum, smirujući mineral koji pomaže čovjeku da se opusti i da metabolizam uredno radi.
Brokule možete skuvati, dodati u omlet, musaku ili gustu supu. Drugi izvori magnezijuma su bademi, suncokretove i susamove sjemenke.
7. Avokado
Avokado je pun nezasićenih masti i antioksidanasa koji pomažu u optimizaciji cirkulacije, kaže Sintija Sas, što doprinosi boljem protoku krvi u epicentru tjeskobnih misli – mozgu.
“Avokado sadrži 20 vitamina i minerala, uključujući ključne hranjive materije vezane za raspoloženje, poput folata, B6 i kalijuma”, ističe Sasova.
8. Zob
Poput lisnatog povrća, zob sadrži veću količinu umirujućeg minerala magnezijuma.
“Pola šoljice zobi pruža trećinu preporučene dnevne količine magnezijuma. Zob je puna hranjivih materija i antioksidansa koji tijelu pružaju stalan i uravnotežen izvor energije”, objašnjava Sintija Sas.
Nezavisne novine