Savjet ministara BiH upoznat je danas o Informaciji Ministarstva inostranih poslova o aktivnostima Ministarstva nakon održane Međunarodne donatorske konferencije u Briselu, koje će, u skladu sa nadležnostima, biti nastavljene u kontinuitetu.
Na donatorskoj konferenciji za BiH obezbijeđeno je oko 810,4 miliona evra, od čega su 670,7 miliona evra krediti, a 139,7 miliona evra grantovi, kao i 41,4 miliona evra grantova za projekte regionalne saradnje sa Srbijom, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Savjet ministara BiH usvojio je danas i Informaciju Direkcije za evropske integracije o programima teritorijalne saradnje sa zemljama članicama u vezi s potpisivanjem pisama saglasnosti prije podnošenja na odobrenje Evropskoj komisiji.
Ovlašten je direktor Direkcije za evropske integracije Nevenka Savić da u svojstvu IPA koordinatora potpiše pisma saglasnosti za četiri programa teritorijalne saradnje 2014. – 2020. koji uključuju zemlje članice EU.
Riječ je o programima saradnje: “Dunavski transnacionalni program”, koji je vrijedan 19,8 miliona evra za zemlje IPA /učesnice programa Srbija, Crna Gora, BiH/; Jadransko-jonski transnacionalni program, vrijedan 15,69 miliona evra za zemlje IPA /učesnice programa Albanija, Crna Gora, Srbija i BiH/; Mediteranski transnacionalni program vrijedan 9,3 miliona evra za zemlje IPA /učesnice programa Albanija, Crna Gora i BiH/ i IPA Program prekogranične saradnje Hrvatska – BiH – Crna Gora, vrijedan 25 miliona evra.
Usvojen izvještaj o izvršenju budžeta za prvu polovinu godine
Prihodi i dobit u budžetu institucija BiH u prvoj polovini ove godine iznosili su 489.181.726 KM, a ukupno izvršeni rashodi 403.880.847 KM, navodi se u Izvještaju o izvršenju budžeta institucija i međunarodnih obveza BiH, koji je danas usvojio Savjet ministara BiH.
Plate i naknade zaposlenih u institucijama ostale se na istom nivou kao u protekle dvije godine, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Uštede su ostvarene na reprezentaciji i izdacima za fiksnu i mobilnu telefoniju nakon primjene internih pravilnika u ovim oblastima, navodi se u Izvještaju Ministarstva finansija i trezora BiH.
U prvoj polovini ove godine izmirene su sve dospjele obaveze po osnovi servisiranja spoljnjeg duga od 395,31 miliona KM, od čega se na otplatu glavnice odnosi 346,85 miliona KM, a na otplatu kamata, servisnih i drugih troškova 48,46 miliona KM.
Ovaj Izvještaj će biti upućen Predsjedništvu BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH.
Savjet ministara BiH upoznat je sa Informacijom Direkcije za ekonomsko planiranje o fiskalnoj održivosti BiH u kojoj se navodi da zaduženost od 42,4 odsto BDP-a svrstava BiH u grupu niže zaduženih tranzicijskih zemalja.
Verifikovani ukupni dug na kraju 2013. godine bio je niži za skoro četiri odstotna boda BDP-a i iznosio je 38,6 odsto, dok je konačni stvarni nivo duga vjerojatno i niži, s obzirom na to da je tržišna vrijednost obveznica stare devizne štednje i ratne odštete na berzama znatno ispod nominalne vrijednosti uključene u procjenu.
Dug Republike Srpske iznosi 55, a Federacije BiH /FBiH/ 37 odsto BDP-a, uključujući takozvani potencijal unutrašnjeg duga, ali je i u ovom slučaju zaduženost znatno niža, kada se umjesto zakonskog uključi stvarno verifikovani unutrašnji dug.
U tom slučaju zaduženost Republike Srpske iznosila bi 50, a FBiH 33,6 odsto entitetskog BDP-a.
Usvojen godišnji program zaštite potrošača
Savjet ministara BiH danas je na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH usvojio program za zaštitu potrošača BiH za ovu godinu.
U saopštenju Savjeta ministara BiH navodi se da je ovaj program pripremio Savjet za zaštitu potrošača BiH s ciljem unapređenja kvaliteta života građana i usklađivanja ove oblasti sa zakonodavstvom EU.
Program, koji je u funkciji kreiranja politike zaštite potrošača, definiše prioritete i određuje paket mjera koje će institucije u BiH provesti u utvrđenim rokovima.
U provođenje paketa mjera su, između ostalih, uključeni Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, Kancelarija za veterinarstvo BiH, Uprava za zaštitu zdravlja bilja BiH, Savjet za zaštitu potrošača BiH, Ombudsman za zaštitu potrošača BiH, Konkurencijski savjet BiH, Agencija za bezbjednost hrane BiH, Agencija za nadzor nad tržištem BiH, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, udruženja potrošača.
Savjet ministara BiH razmotrio je sedmi izvještaj Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH o realizaciji Mape puta s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla.
Institucijama BiH preporučeno je da intenziviraju aktivnosti radi stvaranja neophodnih pretpostavki za potpunu realizaciju Mape puta.
Mapa sadrži 13 aktivnosti koje treba da provedu Agencija za bezbjednost hrane BiH, Kancelarija za veterinarstvo BiH i Uprava za zaštitu zdravlja bilja BiH, ministarstva Republike Srpske i Federacije BiH nadležna za poljoprivredu i to oblast agrarnih politika, sistema bezbjednosti hrane koje uključuju veterinarstvo i zaštitu bilja, te Institut za akreditovanje BiH, inspektorati i Spoljnorgovinska komora BiH.