Savić: Jednostrana kampanja o bezopasnosti radioaktivnog otpada

May 17, 2016, 9:11 am

Savićeva, koja je aktivno uključena u kampanju protiv izgradnje odlagališta i skladišta radioaktivnog otpada u Dvoru, rekla je Srni da je o ovom pitanju u Hrvatskoj vođena jednostrana i agresivna kampanja koja se svela na činjenicu da se ideja želi nasilno sprovesti u djelo.

“Proteklih godinu dana suočeni smo sa neznanjem ljudi koji javnosti pokušavaju predstaviti da je radioaktivni otpad bezbjedan za nas, dok je studija, koja je predstavljena na javnoj raspravi običan pamflet. Zanemarena je činjenica da se, osim ekološkog, ovdje nameće i pitanje bezbjednosti”, rekla je Savićeva.

Ona je navela da je prije nešto više od mjesec dana uputila pismo predsjedniku Hrvatske Kolindi Grabar Kitarović, s molbom da zaštiti volju građana Dvora i spriječi izgradnju Centra za nuklearni otpad uz obalu rijeke Une na samoj granici sa BiH.

“Iz kabineta predsjednika su odgovorili da je za to pitanje nadležan ministar zaštite okoline Slaven Dobrović, čije mišljenje je zatraženo. Međutim, on je odgovorio da je za ovo pitanje nadležan Dražavni zavod za radiološku i nuklearnu bezbjednost, što nam je poznato, ali nije jasno za šta je nadležan ministar jer je suština u zaštiti okoline, bez obzira na to o kojoj vrsti otpada je riječ”, kaže Savićeva.

On ističe da je čudno da se Dobrović nije izjasnio o ovom pitanju jer je rijeka Una pod zaštitom njegovog ministarstva, a još čudnije je da se nije izjasnio ni Državni zavod za zaštitu životne sredine koji je nadležan za međunarodnu zaštitnu mrežu NATURA 2000, čiji dio se nalazi u blizini planiranog odlagališta.

Ona kaže da je Dobrović u svom odgovoru naveo da je održana javna rasprava u vezi sa strateškim dokumentima o planiranoj izgradnji odlagališta i skladišta radioaktivnog otpada u Hrvatskoj.

“Javna rasprava koja je završena 6. maja izlazi iz svih okvira i normi civilizovanog društva i nije ništa drugo nego jednostrana i agresivna kampanja koja traje već 15 godina, a svodi se isključivo na uvjerenje da je radioaktivni otpad bezopasan”, istakla je Savićeva.

Ona je navela da je na Sajmu “Festival nauke” održanom u aprilu u Zagrebu organizovano predavanje za djecu pod nazivom “Deset činjenica zašto je radioaktivni otpad kul /cool/?”, a čija je suština da je “u bananama više radioaktivnosti nego u deponijama radioaktivnog otpada”.

Ekološka udruženja organizovala su proteste prilikom javnog predstavljanja strateške studije uticaja na okolinu i nacrta prijedloga nacionalnog programa sprovođenja strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva prvo u Zagrebu, a zatim i Dvoru.

Osim toga, opština Dvor je nedavno zatražila od Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu bezbjednost Hrvatske mjerenje postojeće radioaktivnosti na području ove opštine i formiranje grupe nezavisnih stručnjaka iz Hrvatske i inostranstva koja će procjeniti postojeće dokumente i aktivnosti.

Protiv planiranog odlagališta na samoj granici sa BiH su i stanovnici opština u slivu rijeke Une u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/.

Rezoluciju o protivljenju izgradnji odlagališta usvojili su parlamenti Republike Srpske i FBiH, a pripremljen je i nacrt rezolucije koji će razmatrati Parlamentarna skupština BiH.

 

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *