Predstavnici Saveza slijepih Republike Srpske danas su u Banjaluci organizovali forum “Pozitivna pravna diskriminacija”, s ciljem unapređenja društvenog položaja lica sa invaliditetom.
Skup je okupio oko 50 učesnika iz vladinih i nevladinih institucija.
Predsjednik Saveza slijepih Srpske Branko Suzić izrazio je uvjerenje da će se organizovanjem Foruma otvoriti dijalog između vladinog i nevladinog sektora, s ciljem stvaranja uslova za proširenje kompezacionih prava lica sa invaliditetom u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, profesionalne rehabilitacije, osposobljavanja i zapošljavanja, te u oblasti transporta i komunikacija.
“Kroz tri panela na Forumu će se iskristalisati prioritetni prijedlozi za izmjene i dopune propisa čijim bi se donošenjem osigurao veći obim i kvalitetnija primjena proširenih prava”, rekao je Suzić novinarima.
On je dodao da će stručni tim poslije foruma definisati zaključke, koji će do kraja marta, kao inicijativu, uputiti organima nadležnim za određene oblasti.
Suzić je napomenuo da Savez, koji ima 1.892 registrovana člana, posljednja tri mjeseca relizuje projekat “Pozitivna pravna diskriminacija”, za koji je od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH dobio finansijsku podršku od 3.600 KM.
Suzić je naveo da je ukupna vrijednost projekta 9.000 KM, te da su neki od očekivanih rezultata ustanovljen prednacrt izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj zaštiti, kojim će biti osiguran minimum socijalne sigurnosti lica sa invaliditetom, a pokrenuta je i inicijativa za izmjene i dopune Pravilnika o ortopedskim pomagalima i medicinskim sredstvima.
Predstavniik Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH Almina Jerković rekla je da resorno ministarstvo u svom radu, između ostalog, ima cilj da zaštiti prava osoba sa invaliditetom.
“Naš mali doprinos je i grant koji smo dodijelili Savezu, da koliko toliko pomognemo aktivnosti ove organizacije u doprinosu poboljšanja njihovih prava”, rekla je Jerkovićeva.
Ona je istakla da resorno ministarstvo uvijek podržava unapređenje prava i položaja osoba sa invaliditetom.
Na Forumu su učestvovali predstavnici ministarstava iz Republike Srpske i sa nivoa BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Ombudsmana za ljudska prava BiH, Ombudsmana za djecu Republike Srpske, javnih ustanova, centara i fondova i drugih organizacija lica sa invaliditetom.
Izvor: Srna