Saveti za putovanje sopstvenim vozilom zimi

January 21, 2022, 8:30 am

Putovanje sopstvenim prevoznim sredstvom značajno olakšava celokupnu organizaciju i omogućava veći komfor.

Sa druge strane je potrebno pripremiti vozilo, naročito kada su u pitanju zimski uslovi, zbog čestih padavina i hladnog vremena. Ukoliko planirate skijanje, odlazak na planinu u ovim otežanim vremenskim uslovima može doneti određene nepogodnosti.

Ukoliko do toga dođe, pomoć na putu u najkraćem roku biće vam nužna, kao i kontakt broj pouzdane i sigurne firme, koja će vam profesionalno i povoljno odšlepati automobil.

Kako bi putovanje proteklo u najboljem redu, pročitajte tekst u celosti, gde smo dali savete kako se pripremiti za putovanje sopstvenim vozilom zimi.

Proverite kočionu tečnosti i tečnost za smrzavanje

Kočiona tečnost predstavlja materiju koja omogućava kočenje automobila i to tako što prenosi pritisak sa kočione poluge do kočionih pločica.

Svi znamo koliko je pored ostalih mogućnosti automobila značajno brzo i efikasno kočenje u nuždi, kao i tokom vožnje u nešto ekstremnijim kišnim i snežnim uslovima.

Odgovornosti koje kočiona tečnost ima jesu:

  • nizak viskozitet;
  • podmazivanje gumica na glavnom cilindru i klipovima;
  • otpornost na koroziju;
  • visoka tačnost ključanja.

Potrebno je odabrati kvalitetnu kočionu tečnost i obavezno je proveriti pre početka dugog putovanja.

Ne zaboravite na proveru tečnosti protiv smrzavanja, odnosno antifriz koji je zadužen za izvlačenje toplote iz motora i apsorbovanja viška nakupljene temperature.

Efikasnost tečnosti se vremenom smanjuje, naročito u zimskim uslovima pa je tada potrebna češća provera. Najčešće se menja na dve godine, tako da uzmite u obzir i ovaj faktor.

Provera funkcionalnosti svetala 

Pored provere pomenutih tečnosti, savetujemo da u zimskim uslovima naročito obratite pažnju na funkcionalnost farova.

Njihova uloga posebno je značajna tokom padavina, kada se drastično smanjuje vidljivost. Tokom zime mrak pada ranije, pa ćete ukoliko je putovanje nešto duže morati voziti i po mraku na nepoznatim putevima. 

Pored funcionalnosti svetala, potrebno je da farovi budu dovoljno čisti, kako bi mogli omogućiti optimalnu količinu svetlosti i održavati bezbednost u saobraćaju. Pre dužih zimskih putovanja savetujmo odlazak kod automehaničara radi poliranja farova!

Posebno je važno obaviti proveru farova pre puta zato što se oni mogu dodatno oštetiti usled velike količine padavina.

Kontrola brzine kretanja tokom vožnje

Savetujemo da tokom putovanja za vreme zime, naročito tokom hladnijih dana sa temperaturama u minusu vozite i nešto sporije od ograničenja nego što je to uobičajeno.

Usled vlažnog i klizavog terena vašem vozilu će biti dosta teže da uspori, pa je posebno bitno držati se propisane brzine i razdaljine između vozila. 

Obavite zamenu zimskih guma i uvek imajte lance u prtljažniku

U vremenskom periodu između 1. novembra i 1. aprila neophodno je imati sve četiri zimske gume kada vozite po putu gde ima snega, leda i poledice i to kao deo obavezne zimske opreme za vozila. Takođe, potrebno je da šara gazećeg sloja dubine najmanje 4 mm.

Osim toga što su kazne za neposedovanje zimskih guma velike, a nepoštovanjem ovog propisa ugrožavate sopstvenu i bezbednost ostalih učesnika u saobraćaju. Najbolje zimske gume su one sa oznakom M+S i imaju simbol planine sa tri vrha i pahuljicom.

Pored obaveznih zimskih pneumatika, Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima kaže i da postoji obaveza posedovanja lanaca tokom vožnje van naseljenog mesta.

Kako se ponašati tokom same vožnje?

Pokretanje vozila može biti neugodno ukoliko je previše snega na putu. Potrebno je dodati gas uz sporije puštanje kvačila, kako bi točkovi postupno zahvatali klizavu podlogu. Ako dođe do proklizavanja neophodno je pritisnuti kvačilo i popuštati ga umereno uz usklađeno dodavanje gasa.

Neumereno dodavanje gasa, te nakon toga iznenadno kočenje na klizavim putevima mogu izazavati proklizavanje. Ukoliko do toga dođe, potrebno je postepeno oduzimanje gasa.

Kako do toga ne bi došlo, tokom ubrzanja i prenosa na sledeći stepen brzine treba iskoristiti svega trećinu gasa. Takođe, nikako nemojte dodavati gas tokom skretanja i promene pravca kretanja.

Pored preporuka za pritiskanjem gasa, kvačila i promene brzina, jednako je važno taktično i nežno rukovanje volanom, s obzirom da su mnogo veće šanse za gubitkom kontrole na klizavom terenu.

Tokom kočenja izbegavajte pritiskanja papučice, već se potrudite da brzinu prilagodite tako da automobil stane prema potrebi skoro pa samostalno uz vašu malu pomoć na samom kraju zaustavljanja.  

U kakvom je stanju akumulator vozila?

Jedan od najčešćih uzročnika problema na automobila tokom zime jesu akumulatori zaduženi za nesmetan rad motora. Zbog niskih temperatura je potrebno posebno obratiti pažnju na njihovo stanje i održavanje vozila obavljati redovno.

Obavezno pre samog puta odvezite automobil do vašeg automehaničara i obavite proveru napona, struje i stanja elektrolita. Takođe, tokom hladnijeg vremena ne ostavljajte automobil dugo parkiranog kako se akumulator ne bi ispraznio.

Putovanja u zimskom periodu sopstevnim prevozom zahtevaju kvalitetnu pripremu i dodatnu opreznost, s obzirom na stanje puteva. Posebno budite pažljivi tokom vožnje na zaleđenim i neočišćenim kolovozima. Pratite sva uputstva i zakonske propise i nećete imati nikakvih problema tokom putovanja. Nadamo se da vam je naš tekst bio dovoljno koristan i informativan. Srećan put! 

Foto: https://www.pexels.com/photo/person-driving-a-car-on-the-road-near-mountains-7404308/

https://www.pexels.com/photo/black-vehicle-near-trees-2418667/

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *