“Od Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo dobili smo pune garancije u vezi sa bezbjednosti tog skupa. Mislim da nikome ne idu u prilog provokacije”, rekao je Savanović u Banjaluci.
On je apelovao na sve narode u BiH i šire da, poučeni iskustvom iz skorašnjih događaja, “ne smiju pasti ponovo u zamku mržnje i mraka, jer bi doveli sve narode ponovo da prolaze kroz ono šta su prolazili”.
“Vlada Srpske i resorno ministarstvo učiniće sve da svojim ponašanjem, radom i sugestijama doprinose njegovanju slobode, mira, tradicije života na ovim prostorima i garancije sigurnosti svim građanima nezavisno od političke i vjerske pripadnosti na teritoriji Republike Srpske”, istakao je Savanović.
Savanović je podsjetio da su u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu prije 23 godine stradali nevini vojnici i starješine ЈNA, tadašnje jedine regularne vojske i države.
On je napomenuo da muslimanska strana nije ispoštovala prethodni dogovor da se do 19. maja 1992. godine mirnim putem povuku sve formacije ЈNA, jer su pripadnici paravojnih jedinica “zelene beretke”, “patriotske lige”, jedinica MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH napale početkom maja komandu Druge vojne oblasti i tada su poginula 42, ranjen je 71, a zarobljeno 207 pripadnika ЈNA.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Duško Milunović rekao je da će program obilježavanja stradanja pripadnika ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici početi u neđelju, 3. maja u 9.30 časova služenjem parastosa u Spomen-crkvi u Miljevićima.
Milunović je naveo da je u 10.00 časova planiran polazak oko 200 učesnika sa tri autobusa i četiri automobila za Sarajevo, a u 10.30 časova predviđena je mirna šetnja bivšom Dobrovoljačkom ulicom sa upaljenim svijećama i vjerski pomen.
Obilježavanje 23 godine od zločina nad pripadnicima ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu organizuje Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici, koja se 3. maja 1992. godine mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN, na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član /krnjeg/ Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane Republike BiH.
Iako je za bezbjednost mladih vojnika garantovao tadašnji predsjedavajući Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta oružanim napadom.
Prvih dana maja 1992. godine mučki su ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, a 207 zarobljeno.