Saudijci prijete Americi: Ako nas proglasite krivim za 11. septembar, to ćete skupo platiti!

April 18, 2016, 7:22 am

Prijetnju koja bi mogla da ima ne samo ekonomske već i ozbiljne diplomatske posljedice Obaminoj administraciji saopštio je lično saudijski ministar spoljnih poslova Adel el Džubeir tokom posete Vašingtonu u martu.

Saudijska Arabija najavila je da će ukoliko SAD uperi prst u njih, prodati vrednosne papire i drugu imovinu u SAD u vrednosti od 750 milijardi dolara.

Procjene ekonomista su da bi takav potez doskorašnjeg saveznika SAD na Bliskom istoku mogao čak da poljulja i dolar. Drugi veliki problem jeste vojna saradnja. SAD i Saudijska Arabija tradicionalni su partneri, a u borbi za prevlast u muslimanskom svetu između ove zemlje i Irana SAD je otvoreno na strani Rijada. Na istoj su strani i u Siriji, pa je pitanje kako bi pogoršanje odnosa uticalo i na krhki mir u toj zemlji.  Buru je izazvalo je “28 papira”.

Šta je izvještaj “28 stranica”?

Poslednjih 28 strana izveštaja istražne komisije koji je Kongres usvojio 2003. godine, nikada nisu obajavljeni. Sam izveštaj, koji je pripremila dvopartijska komisija, objavljen je 2003. godine ima više od 800 stranica. Poslednja glava od 28 stranica, koja je odmah postala tajna zbog nacionalne bezbednosti.

Prema navodima medija, upravo u tih poslednjih 28 strana kriju se dokazi o finansijskoj povezanosti vlade Saudijske Arabije i 15 njenih državljana koji su 2001. godine izvršili napad na Svetski trgovinski centar u Njujorku.

Ranije je bivši senator Bob Grem, koji učestvuje u istrazi tragedije, izjavio da će Obama u narednih 60 dana doneti odluku o objavljivanju tajnih dokumenata koji se tiču istrage terorističkih napada 11. septembra 2001. godine u Njujorku.

Iran mora da plati odšetu

Prema sadašnjim zakonima SAD, strane zemlje i njihovi državljani imaju određen stepen imuniteta kada su eventualne tužbe pred američkim sudovima u pitanju.

Upravo zbog zakona koji to omogućava, a koji je donijet još 1976. godine, porodice žrtava terorističkog napada 11. septembra nisu mogle da izvedu pred sud saudijsku kraljevsku porodicu i organizacije iz te zemlje za koje se sumnjalo da su finansirali teroriste.

Ipak, ovaj zakon nije doslovno sproveden kada je Iran u pitanju.

Prije mjesec dana, američki sud donio je presudu prema kojoj Iran treba da isplati 10,5 milijardi dolara odštete porodicama žrtava.

Iako, nijedan od 19 omilčara aviona nisu bili iranski državljani, presuda je doneta jer su tužioci tokom postupka uspeli da dokažu da je Iran finansirao miltante koji imaju veze sa Hezbolahom i Alkaidom.

Glavni argument tužilaštva bio je upravo izveštaj Kongresa.

Na ovu odluku, iranske vlasti nisu se žalile, ali u slučaju da slična presuda bude doneta i kada je Saudijska Arabija u pitanju, reakcija jednog od dosadašnjih saveznika SAD mogla bi da čak i da uzdrma dolar.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *