U Banjaluci je održava konferencija “Mediji i civilno društvo: Kritički glasovi pod pritiskom?“. Do sada, u 80 odsto slučajeva tužbi za klevetu, u pitanju su tužbe političara prema novinarima ili medijima. Učesnici su saglasni da je ova tema od velikog značaja, a konferenciji su prisustvovali predstavnici medija, aktivisti iz nevladinog sektora, kao i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
Šef delegacije Evropske Unije u BiH i učesnik konferencije, Johan Satler istakao je da je tema od izuzetne važnosti za cijelu BiH iz koje primaju pozive za pomoć. Međutim, ono što vidimo u RS je, kaže, naročito alarmantno, jer se radi o Zakonu o registru za nevladina udruženja i Zakonu o kriminalizaciji klevete, koji vodi BiH u drugom pravcu.
„Na svom ličnom primjeru i primjeru svoje zemlje znam šta znači život u društvu bez slobode medija“, poruka je ambasadora Češke u BiH, Ivane Hlavsove. Zbog najavljenog Zakona o kriminalizaciji klevete zabrinuti su i u OEBS-a. Pratili su sudski sektor u BiH i utvrdili da su već sada, u 80 odsto slučajeva tužbi za klevetu, u pitanju tužbe političara prema novinarima ili medijima.
Učesnici su još jednom uputili apel vlastima za povlačenje nacrta Zakona i da se prijedlog ne šalje u skupštinske klupe.
Konferenciji je prisustvovao i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, dok se ministar pravde, Miloš Bukejlović nije odazvao pozivu, iako je, navodi Satler, bio pozivan više puta.
(TV K3)