Državljanin Danske, uhapšen pod sumnjom da je ubio pet osoba lukom i strijelom i drugim oružjem u norveškom gradu Kongsberg, prešao je ranije u islam, a policija je već bila zabrinuta zbog znakove njegove radikalizacije, saopštio je danas regionalni načelnik policije, Ole Bredvurd Severud.
Kako se navodi u saopštenju, 37-godišnji Danac sarađuje tokom istrage, ali još nije priznao krivicu.
– Priznaje činjenice slučaja. Vidjećemo da li će se izjasniti krivim – saopštila je tužiteljka An Iren Svan Matijasen za norveške medije, prenosi Rojters.
Još dvije osobe, među njima i policajac koji je bio van dužnosti, ranjene su u napadima koji su se dogodili u srijedu uveče na različitim lokacijama u Kongsbergu, gradu udaljenom 68 km jugozapadno od prestonice Osla.
Ejvind Os, šef policijske operativne jedinice, rekao je da je osumnjičenim koji je stanivnik Kongsberga, uhvaćen i da je djelovao sam, a njegovi motivi za ovo delo još nisu poznati.
Norveška kraljevska porodica izrazila je svoje saučešće zbog tragičnog incidenta.
– Užasnuti smo tragičnim događajima u Kongsbergu, nacija je uz vas – poručio je kralj Harald u pismu upućenom gradonačelniku.
Odlazeća premijerka Norveške Erna Solberg rekla je da je ovaj napad užasan čin.
– Razumem da su ljudi uplašeni, ali važno je naglasiti da policija sada kontroliše situaciju – rekla je premijerka na konferenciji za novinare.
Lider Laburističke partije Jonas Gar Stere, koji bi trebalo da postane novi premijer nakon što je pobijedio na opštim izborima prošlog mjeseca, rekao je da ga odlazeća vlada obaveštava.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš poručio je da je šokiran i tužan zbog vesti koje dolaze iz Norveške.
– Moje misli su sa voljenima žrtava i sa cijelim narodom Norveške u ovom veoma teškom trenutku – rekao je on u tvitu.
Napadi su trajali više od pola sata na širem području Kongsberga, uključujući i u prodavnicu prehrambenih proizvoda “Coop Ekstra”, prenose norveški mediji izjavu policije.
Nakon napada, Uprava policije je saopštila da je naredila službenicima širom zemlje da nose vatreno oružje, pošto norveška policija obično nije naoružana, ali policajci imaju pristup oružju kada je to potrebno.
To je najsmrtonosniji napad u Norveškoj od 2011. godine, kada je ekstremni desničar Anders Bering Brejvik ubio 77 osoba, većinom tinejdžera.
(agencije)