Pušenje samo jedne cigarete ili čak manje svaki dan tokom života povećava opasnost od preuranjene smrti za 64 odsto, odnosno za 87 odsto kod osoba koje puše od jedne do deset cigareta na dan, navodi studija.
“Rezultati te studije potvrđuju utemeljenost upozoravanja na štetnost duvana i na činjenicu da nema bezopasnog nivoa pušenja”, kaže Maki Inoue-Čoi, direktor odeljenja epidemiologije raka u Američkom nacionalnom institutu za rak (NCI).
Pušenje je odgovorno za pet miliona smrti svake godine u svetu, navodi naučnik u studiji objavljenoj u ponedeljak.
Kod osoba koje odbace cigaretu smanjuje se opasnost od preuranjene smrti u odnosu na one koje nastavljaju da puše, kažu autori studije. Pre svega je važno upozorenje da što je osoba mlađa kada odbaci cigaretu, to je manji rizik od preuranjene smrti.
Kod takozvanih ‘pušača na malo” preuranjena smrt najčešće je posledica raka pluća. Smrtna opasnost od raka pluća zapravo je devet puta veća kod osoba koje redovno puše cigaretu na dan ili manje u odnosu na osobe koje nikada nisu taknule cigaretu.
Kod osoba koje puše između jedne i deset cigareta na dan, verovatnoća da će umreti od raka pluća je gotovo 12 puta veća nego kod nepušača, navodi studija.
Opasnosti pušenja dobro su dokumentovane od 1964., kada je u Sjedinjenim Državama prvi put bio objavljen izveštaj koji je upozorio na štetnost pušenja, ali dejstva male količine cigareta, manje od deset na dan, dosad nisu bila temeljno proučavana.
Za ovu studiju naučnicii su analizirali medicinske podatke više od 290.000 belih odraslih osoba između 59 i 82 godine od kojih su 22.337 (7,7 odsto) pušile, 156.405 (54 odsto) su bile bivši pušači, a 111.473 (38,4 odsto) nisu nikada uživale duvan.
Među pušačima, 159 je navelo da puši manje od cigarete na dan tokom života, a gotovo 1500 je reklo da puši od jedne do deset cigareta na dan.
Buduće se studije moraju usredsrediti na mlađe grupe i na razlike među rasama i manjinama, navode autori.
Izvor. B92