U Briselu je danas počeo dvodnevni samit Evropskog savjeta tokom kojeg će lideri EU razgovarati o politici proširenja Evropske unije. Ako je suditi po najavama evropskih zvaničnika biće odobren početak pregovora BiH sa Evropskom unijom. Ipak, to ne znači da će pregovori i početi, jer, kako piše Politico, za datum za početak pregovora biće neophodno sprovesti svih 14 prioriteta koje su ranije postavljene pred Bosnu i Hercegovinu.
U iščekivanju zelenog svjetla, časopis “Politico” objavio je novi nacrt zaključaka Evropskog savjeta u kojem je nešto izmijenjen dio koji se tiče otvaranja pregovora sa Bosnom i Hercegovinom. Navodi se da Evropski savjet poziva da se sa BiH otvore pregovori, ali uz napomenu da se pregovarački okvir usvoji tek nakon što se preduzmu svi relevantni koraci iz preporuke Evropske komisije. Radi se o 14 prioriteta koji su prvobitno bili uslov za otvaranje pregovora.
„Nadovezujući se na preporuku Komisije od 12. marta 2024. godine, Evropski savjet odlučuje da otvori pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom. Evropski savjet poziva Savjet da usvoji pregovarački okvir nakon što se preduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022“, stoji u novom objavljenom nacrtu zaključaka.
Šta će ulazak u Evropsku uniju značiti za Republiku Srpsku ? Na tom putu, važno je da Srpska ne žrtvuje svoj identitet i tradiciju, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. Napominje da nema ništa protiv toga da BiH postane članica Evropske unije.
„Moj stav se nije promijenio već godinama. Jedina promjena u odnosu na prije deset godina je smanjeni entuzijazam prema ovom pitanju. Smatram da za to nismo isključivo mi krivi, koliko je Evropa, koja nam šalje kontradiktorne poruke o uslovima pristupanja. Evropa trenutno nema jedinstvenu vodeću snagu koja bi vodila razvoj EU, što utiče na našu motivaciju za pridruživanje. Međutim, EU ostaje prirodno okruženje za zemlje evropskog kontinenta“, kaže Dodik.
Sinoć je parlament Holandije dao zeleno svjetlo i ove države za otvaranje pregovora, ali je i naglašeno da za dobijanje datuma pregovora moraju biti ispunjeni svi ranije navedeni uslovi.
„Ključno je da BiH izvrši sve neophodne postupke navedene u Izvještaju Evropske komisije, da se zaista sprovedu sve mjere i inicijative koje BiH mora da sprovede. BiH može da ispuni uslove, uz napomenu da postoje još četiri jako važne stvari koje moraju da se ispune, kako bi na kraju bilo sprovedeno svih 14 prioriteta iz Izvještaja. To još nije završeno, ali je dovoljno za otvaranje pregovora. S druge strane, to nije dovoljno za operativan okvir. To je sljedeći korak“, navodi Mark Rute.
Za Hrvatsku je posebno važna tema sjednice, kaže premijer Andrej Plenković. Ova odluka je kaže, za BiH istorijskog karaktera.
“Nema nikakve šanse da se ne donese odluka za BiH. Mi ćemo osigurati da se to dogodi. Što se tiče vezivanja nekih odluka Evropskog savjeta za rečenicu koje se odnose na Ukrajinu i Moldaviju sa ovim što je vezano za BiH to nama nije prihvatljivo. Mi smo za podršku našim prijateljskim zemljama i želimo da se ova odluka donese i tako će biti”, kaže Plenković.
Za otvaranje pregovora, glasaće i hrvatski predsjednik Zoran Milanović. Kaže, za to je bio i prije premijera Andreja Plenkovića.
„Ti pregovori o pristupanju BiH Evropskoj uniji trajaće dugo. 00 godina i duže nego što su bili pod Turcima. Da je bio na mjestu Plenkovića tražio bi, a premijer to nije jer bi se morao malo zamjeriti, a više neće imati ni prilike, da se Hrvatima u BiH obezbijedi pravo da biraju svog člana Predsjedništva. Treba se izboriti za ono što im je oteto, ono što im pripada po Dejtonu, što se Plenković nije usudio da napravi, a ja ću to uraditi odmah“, poručuje Milanović.
Evropska komisija je, podsjećamo, ranije ovog meseca preporučila da se odobri početak pregovora sa BiH, koja ima status kandidata za punopravno članstvo od decembra 2022. godine. Ostaje još da vidimo, hoće li BiH dugo čekati ?
Izvor: TV K3