SAD obustavljaju nuklearni sporazum sa Rusijom, kakve su posljedice

February 2, 2019, 8:22 am
Sjedinjene Američke Države danas obustavljaju primjenu tri decenije starog Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa. Optužuju Rusiju za njegovo kršenje, a Donald Tramp predlaže novi sporazum. Iz Brisela upozoravaju da se time narušava bezbjednost u svijetu i da Evropa neće biti poligon za sukob super sila.

Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg i kratkog dometa predstavljao je kamen temeljac međunarodne bezbjednosti kada su ga 1987. potpisali predsjednici Regan i Gorbačov. Njime se zabranjuje razvoj kopnenog nuklearnog oružja dometa između 500 i 5.000 kilometara.

Vašington optužuje Moskvu da je razvojem novih projektila prekršila dogovoreno. Daje joj šest mjeseci da se vrati poštovanju sporazuma ili će biti raskinut.

“Nadam se da ćemo uspjeti da okupimo sve u velikoj i lijepoj sobi i da zaključimo novi sporazum koji će biti mnogo bolji. Јa bih, nesumnjivo, volio to da vidim”, kaže Donald Tramp, predsjednik SAD.

Kremlj je demantovao neutemeljene američke optužbe. To je kažu dio američke koncepcije raskidanja ogromnog broja međunarodnih sporazuma.

“Šta će se sljedeće desiti je krupno pitanje. Bojim se da bi i novi sporazum START mogao da ima istu sudbinu”, rekao je Sergej Rjabkov, zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova.

NATO podržava američku odluku, smatra da je to odgovor na rizike za evroatlantsku bezbednost od ruskih krstarećih raketa. Iz Brisela poruka – svet će postati manje bezbjedno mjesto.

“Ne želimo da Evropa ponovo postane bojno polje, mesto gdje se druge velike sile sukobljavaju. To je istorija, a sporazum o raketama srednjeg dometa pomogao je da se takva situacija prevaziđe”, kaže Federika Mogerini, visoka predstavnica Evropske unije.

Iako 2. februara počinje američko povlačenje iz sporazuma, evropski lideri smatraju da vrata za dijalog s Rusijom moraju da ostanu otvorena. I glavni akteri, uprkos zaoštrenoj retorici spremni su da nastave pregovore.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *