Šef Kluba poslanika SDS, Miladin Stanić, izjavio je da za ovu stranku nije sporno ništa što se donosi u korist srpskog naroda i ne predstavlja smetnju drugim narodima.
On ipak tvrdi da se u zakonu, u nazivu pisma, odstupilo od ustavne formulacije ćirilice.
– Ustav kaže da su službeni jezici u Republici Srpskoj jezik srpskog, jezik bošnjačkog i jezik hrvatskog naroda, te dva pisma: ćirilica i latinica. U zakonu piše „ćiriličnog pisma“. Ne mislim da je to preveliki previd, ali moramo uvažavati Ustav i zakone koji važe na našem prostoru – rekao je Stanić na posebnoj sjednici Narodne skupštine.
On smatra da bi mogle da budu sporne i zakonom predviđene potencijalne poreske i druge olakšice za one koji pišu ćirilicom.
– Šta ovo znači? Zar mislite da neko neće reagovati na ovo? Ne zato što sam protiv toga, nego što zakon nije pripremljen na način koji je primjeren Srpskoj i BiH. Volio bih da ste vi u pravu, da se ovaj zakon ne nađe pred Ustavnim sudom. Ovim zakonu dajemo manji značaj – rekao je Stanić.
Potom je govorio o „gospodinu koji je napustio ovaj prostor“, odnosno o srpskom članu Predsjedništva BiH, Miloradu Dodiku.
– On ima potrebu da kaže da sve zavisi od njega. Nije ovaj zakon namijenjen pojedincu. Iz Dodikove priče proizilazi da ne bi bio probijen Solunski front i ne bi bilo 15. septembra da nije bilo njega. Dobro mu je Jelena (Trivić) rekla, hajde da pričamo o vašem kriminalu. Otkud povezanost njegove porodice sa 50-60 firmi? Vi da nam držite priču o jedinstvu, a nikoga u Banjaluku niste pozvali na svečanost? Koji je to nivo bezobrazluka i drskosti?! Slavićemo ono što pripada našem narodu, ali nismo sa vama zbog vašeg kriminala. I to su dvije realnosti. Zakon treba da bude usvojen, SDS će glasati za njega, ali onaj ko ga predlaže, nema veze o zakonu – tvrdi Stanić.
U ime Kluba SNSD, Srđan Mazalica je poručio da ovo treba da bude svečan dan, te da Milorad Dodik nikoga iz opozicije nije spomenuo u svojoj diskusiji.
– On je afirmisao patriotizam u diskusiji. Ovo nije dan koji govori o jedinstvu pozicije i opozicije, nego cijelog srpskog naroda. To jedinstvo ne počinje s ovim danom, počinje obilježavanje na Dan proboja Solunskog fronta koji je doveo do toga da su svi Srbi bili u jednoj državi prvi put nakon Nemanjića. Ovo nije dan kada treba da se dnevnopolitički prepucavamo, da ispoljavamo da li je neko dovoljno patriota ili kriminalac – poručio je Mazalica.
Prema njegovim riječima, važno je da danas usvoje zakon i da na taj način budu afirmisane „panslovenske boje koje nam nije mogao da ospori ni Ustavni sud BiH, kada nam je ukinuo grb“.
– Moja poruka drugim konstitutivnim narodima, onima koji bi pokrenuli možda proces pred Ustavnim sudom: Nije ovo samo jedno od dva pisma u BiH. Kroz čitav Rani i Srednji vijek, koliko postoji pismenost na današnjem prostortu BiH, ćirilično pismo je bilo jedino pismo. Svi vladari u koje se danas kunemo i koje svi narodi svojataju, koji su vladali ovim područjem, svi su pisali ćirilicom. Svi kulturni spomenici u BiH na sebi imaju ćirilične napise – rekao je Mazalica.
Izvor: srpskainfo