Za jednu djevojku iz Detroita pol je tokom života bio promjenjiva kategorija.
Alija Ismail (27) rođena je kao djevojčica, ali se čitavo djetinjstvo oblačila neutralno i nastojala da iskaže svoju muškobanjastu stranu.
Privlačile su je igre za dječake sve dok u 13. godini nije otkrila svoju ženstvenost.
– Od 13. do otprilike 18. sam bila jako ženstvena, izlazila sam sa muškarcima i šminkala se, a od 19. do gotovo 27. godine bila sam muževan trans muškarac. Sad sam opet u razdoblju kad sam više žena – ispričala je Alija koja je sa hormonskom terapijom testosteronom i hirurškim odstranjivanjem grudi odlučila i da promijeni ime u Isa, ispričala je u emisiji “Ril fiks”.
Ipak poslije tri ili četiri godine od početka tranzicije, shvatila je da je terapija čini depresivnom i počela je da razmišlja o prekidu čitavog procesa.
– Tad sam doživjela “prosvjetljenje” i shvatila da ne moram cijeli život da budem na hormonskoj terapiji. Prvo sam bila u šoku, ali zatim je uslijedio osjećaj olakšanja. Znala sam da moram da prestanem sa tim i u februaru 2021. sam započela proces obrnute tranzicije. Prošlo je šest mjeseci otkako ne uzimam hormone i osjećam se nostalgično dok posmatram sebe. Koristiću i dalje ime Isa, ali razmišljam i o svom rodnom imenu Alija – ispričala je.
Dodaje da nije očekivala da će poslije šest godina hormonske terapije izgledati toliko ženstveno, nakon što je, dok je izgledala kao muškarac, počelo da joj se mijenja tijelo i raste brada.
– Bojala sam se da ću izgledati manje ženstveno nego sa 17, ali opet izgledam kao ta osoba, sad kada imam 27 godina. Najveći savjet koji mogu da dam kada je riječ o obrnutoj tranziciji jeste da slušate svoj unutrašnji osjećaj, sljedite intuiciju i svoje srce, taj osjećaj. To će vam dati sve znake u kojem smjeru treba da se krećete. Željela bih da pomognem trans ljudima da učvrste svoje identitete, ali i onima koji sumnjaju u svoj identitet – kaže Isa.
Zaključuje da to što hormonska terapija nije bila za nju, ne znači da će tako uticati i na druge i želi da bude primjer osobama koje se plaše da prihvate drugi pol i osjećaju se “fluidno” kada je riječ o menjanju identiteta tokom života, piše Blic.