Rusofobija postaje sve bizarnija: Zbog Putina uništavaju votku, zabranjuju Dostojevskog, tuku imigrante

March 23, 2022, 4:28 pm

Invazija Vladimira Putina na Ukrajinu inspirisala je globalni odgovor bez presedana. Vlade država širom svijeta poslale su pomoć i oružje Ukrajincima i organizovale žestoke sankcije usmjerene ka ruskoj ekonomiji u nadi da će primorati Kremlj da se povuče.

Obični ljudi širom svijeta nalaze svoje načine kako da pokažu nezadovoljstvo koje je izazvala ruska agresija. Želja da se na bilo koji način pomogne onima nad kojima se vrši masakr je ono što nas čini ljudima. U sukobu sa silom kakva je Rusija nije teško osjetiti se bespomoćno, tako da bilo kakav vid protesta može biti od pomoći.

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski tražio je od Amerikanaca da prestanu da kupuju proizvode kompanija koje su nastavile sa poslovanjem u Rusiji – kakve su “Dankin Donats”, “Ribok” i “Sabvej”. Međutim, to ne znači da je sve od pomoći. Otkako je invazija počela, vidjeli smo veliki broj reakcija koje su predstavljale više prazan simbolizam i ksenofobija, nego akt podrške, piše Gardijan.

Histerično zabranjivanje votke

Ranije ovog mjeseca, grupa zvaničnika u malom gradu pokraj Njujorka pozvali su novinare kako bi ispratili njihovo bacanje flaša votke na trotoar. Ovaj događaj je došao nakon zabrane prodaje votke u 11 američkih država i protesta vlasnika barova širom zemlje.

U realnosti, manje od jednog procenta američog uvoza votke dolazi iz Rusije. “Stoličnaja”, koja je promijenila ime brenda u “Stoli” ovog mjeseca, proizvodi se u Letoniji, a napravio ju je kritičar Putina koji je izbačen iz Rusije 2000. godine. “Svedka” je napravljena u Švedskoj, a “Smirnof” u SAD. Jedna radnja je događaj bacanja flaša votke iskoristila na domišljat način i u svom izlogu napisala da nema potrebe da se votka baca bilo gdje osim u čašu.

Votka nije jedini “ruski” proizvod koji je na tapetu nevezano od toga da li stvarno potiče iz Rusije. Vlasnik delikatesne radnje u Sjevernoj Karolini Rik Anderson promenio je ime ruskog dresinga u “Ukrajinski dresing” i na taj način privukao pažnju medija.

– “Ukrajinski dressing” ima isti ukus kao prethodni, samo bez tragova genocida – rekao je Anderson za svoj “novi” proizvod. Međutim, kao i italijanski i francuski – ruski dresing se takođe proizvodi u SAD, a istoričari vjeruju da je nastao u Novom Hempširu.

I ruski specijaliteti su nepoželjni

Neki vlasnici restorana su otišli još dalje, pa je tako Le Roj Žucep sa Kvebeka promijenio ime jednog od jela koje na francuskom zvuči kao prezime ruskog predsjednika (poutine). Umjesto toga, naziv je promijenjen u “pomfrit-sir-sos”.

Neki su ipak razumjeli da protest protiv ruske hrane neće mnogo doprinijeti sankcijama. Nacionalni muzej senfa u Viskonsinu prošle nedjelje je zamijenio ruski senf znakom kojim obavještava da će se ovaj proizvod vratiti u vitrine “čim se završi invazija na Ukrajinu i Rusija je prizna kao suverenu državu”.

Međutim, u muzeju su ubrzo promijenili svoju odluku.

srpskainfo

FOTO: LAURENT GILLIERON/EPA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *