Ruski dronovi i na Arktiku

December 16, 2014, 11:55 am

Ruska armija će ubrzo svoje severne granice, osim tradicionalnom metodom kontrole putem aviona koji su stacionirani na vojnom aerodromu u blizini grada Anadir na krajnjem severu Ruskog dalekog istoka, čuvati i – bespilotnom avijacijom.

Glavni zadatak tzv. dronova biće da nadgledaju iz vazduha šta se događa u priobalnoj zoni i teritorijalnim vodama RF. Vojni ekspert Viktor Murahovski ističe da su bespilotne letilice koje će nadgledati arktičku zonu potpuno proizvedene u Rusiji. Ispitivanja su pokazala da pri niskim temperaturama koje tamo vladaju, dronovi napravljeni u drugim zemljama jednostavno ne rade. Ranije je ruska armija koristila bespilotne letilice koje je kupovala od Izraela, a zatim je iz te zemlje nabavljala samo određene delove. Međutim, Rusija sada sama proizvodi kopletnu letilicu.

Od prvog decembra u arktičkoj zoni u bazi ruske Severne flote počela je da radi strateška komanda “Sever” što je svojevremeno najavio predsednik Vladimir Putin. Zadatak “Severa” je ne samo da štiti ruske severne granice već sve njene interese do Severnog pola. Razlog zbog čega su Rusi pojačali svoje vojno prisustvo je veliko arktičko bogatstvo. U Moskvi su svesni da na vreme moraju da zauzmu pozicije oko velikih nalazišta nafte i gasa ali i dragocenih metala za koje su zainteresovane i druge zemlje, javlja dopisnik Novosti iz Moskve.

Broj jedinica vojne grupe “Sever” uskoro će biti povećan jer će mu se pridružiti delovi Zapadnog vojnog okruga kao i Centralnog i Istočnog. Severne ruske granice će čuvati dve Arktičke brigade kao i delovi PVO i vojne avijacije. Osim toga ruska Severna flota će biti pod komandom grupe “Sever”. Na arhipelagu Novosibirskih ostrva već se gradi potrebna infrastruktura. Na ostrvu Koteljnij bilo je više od 150 letova i prevezeno je više od 500 tona tereta, od građevinskog materijala i tehnike do zaliha hrane. Deo tehnike prevezen je helikopterima sa aerodroma “Tiksi” u Jakutiji. Na ostrvu Koteljni biće razmeštena 99 taktička grupa, a već je napravljen vojni gradić koji su nazvali Severna detelina. Na rtu Šmita napravljena je od modula zgrada u koju su se već uselili vojnici i oficiri.

U oktobru je oživeo nekadašnji vojni gradić na ostrvu Vrangel. Osim toga na ostrvima će biti ponovo, kao u sovjetsko vreme, PVO-sistemi. U Murmanskoj oblasti će biti 80. motorizovana brigada. U 2015. će biti izgrađeno više vojnih objekata projektovanih upravo za rad u uslovima velikih hladnoća.

Rusija će se obratiti narednog proleća OUN sa zahtevom da pripoji 1,2 miliona kvadratnih kilometara Severnog ledenog okeana za koji se procenjuje da na morskom dnu ima minimum pet milijardi tona energenata. Za sada je pronađeno oko 60 velikih nalazišta nafte i gasa, a od toga su 43 u ruskom sektoru. Ukupni resursi ruskog dela Arktika se procenjuju na oko 106 milijardi tona nafte i 69,5 milijardi kubika gasa.

Ruski vojnici i oficiri kopnenih snaga ali i vazdušno-desantnih jedinica pre nego što krenu na krajnji sever proći će obuku i posebne pripreme. U Mulinskom nastavnom centru u Nižegorodskoj oblasti obučavaće ih kako da normalno žive i ispunjavaju svoje vojne zadatke u zaista teškim uslovima. Ruska armija je dobila posebne uniforme koje su lakše od nekadašnjih bundi ali ne propuštaju hladnoću.

bigportal.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *